Zarzuty wobec instytucji unijnych o finansowanie ugrupowań islamistycznych
#UE #finanse #islam #organizacje #GlobalWatchAnalysis #IslamicRelief
Według obliczeń Global Watch Analysis, Komisja Europejska i Rada Europy wypłaciły od 2007 r. łącznie co najmniej 64 mln euro na rzecz podmiotów takich, jak np. londyńska organizacja pozarządowa Islamic Relief (40 mln euro), a także Islamska Komisja Praw Człowieka (Islamic Human Rights Commission, IHRC) oraz Forum Europejskich Organizacji Muzułmańskich i Studenckich (Forum of European Muslim and Student Organisations, FEMYSO), z których wszystkie są bliskie niesławnemu Bractwu Muzułmańskiemu.
Wyliczenia Global Watch Analysis opierają się na zestawieniu różnych liczb podawanych przez media i europarlamentarzystów z danymi z systemu przejrzystości finansowej Komisji Europejskiej (European Commission Financial Transparency System, ECFTS), co potwierdziło zasadność pytań sformułowanych wcześniej przez grupę polityczną Tożsamość i Demokracja (Identity and Democracy, ID) w Parlamencie Europejskim w sprawie finansowania terroryzmu przez UE.
Zaangażowanie Bractwa Muzułmańskiego w ideologiczne, a być może także, poprzez liczne podorganizacje, logistyczne przygotowanie ataków terrorystycznych jest dobrze znane nie tylko w wielu państwach europejskich, ale także w świecie arabskim i doprowadziło już w wielu miejscach do jego delegalizacji. Krytycy zarzucają, że Islamic Relief, mimo opinii jako antysemicka i gloryfikująca terroryzm organizacja, w sierpniu 2020 r. uzyskała miano „partnera humanitarnego” na okres do 2027 r. Według „Franc-Tireur”, nawet Collectif de lutte contre l'islamophobie en France (CCIF), którego rozwiązanie zostało nakazane przez francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w październiku 2020 r. z powodu jego roli w podżeganiu do zabójstwa Samuela Paty'ego, miał otrzymać 810 tys. euro dotacji unijnych w latach 2012-2017. (DE)
19 stycznia 2022
https://ec.europa.eu/budget/financial-transparency-system/index.html