Wznowienie tradycji Dni Otwartych w Urzędzie Kanclerskim
#UrządKanclerski #DniOtwarte #Berlin
Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19 w Urzędzie Kanclerskim w Berlinie ponownie zorganizowano Dni Otwarte dla obywateli, które miały miejsce w dniach 20 i 21 sierpnia 2022 r. Mieszkańcy Berlina, jak również goście z innych miast w Niemczech, mieli okazję zwiedzić siedzibę rządu federalnego i zapoznać się z kulisami jego pracy.
W ramach Dni Otwartych, odbywających się w bieżącym roku pod hasłem: „Demokracja zaprasza!” („Demokratie lädt ein!”), była też możliwość uczestniczenia w spotkaniach z czołowymi niemieckimi politykami.
W rozmowie z kanclerzem Scholzem w centrum uwagi znalazły się m.in. następujące kwestie: zapewnienie pokoju, bezpieczeństwo żywieniowe, zapewnienie dobrego wykształcenia i sprawdzonych na całym świecie systemów opieki zdrowotnej, jak również powstrzymanie zmian klimatycznych. Kanclerz zaznaczył, że liczy się to, by Niemcy były społeczeństwem, w którym wszyscy traktują siebie nawzajem z szacunkiem; równie ważne jest poszanowanie dla wszystkich zawodów. W jego ocenie pilnym obecnie działaniem zapobiegawczym jest budowa terminali LNG oraz wypełnienie magazynów gazowych w celu zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego. Kanclerz poinformował przy okazji, że rząd zamierza przeciwdziałać rosnącym cenom gazu poprzez obniżenie podatku VAT. W kwestii ochrony klimatu zwrócił uwagę, że sytuacja zwłaszcza biednych regionów i krajów (np. takich jak Bangladesz) pokazuje, jak znaczenie ma to, by na całym świecie podejmować działania zmierzające do zatrzymania zmian klimatycznych.
Podczas spotkania z minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock rozmawiano na temat przestrzegania praw człowieka w czasach wojen i konfliktów związanych z walką o surowce i handlem nimi. W spotkaniu z minister mieszkalnictwa, rozwoju miast i budownictwa Klarą Geywitz wziął też udział przedstawiciel stowarzyszenia najemców (Lukas Siebenkotten) i przedstawiciel związku Bundesverband deutscher Wohnungs- und Immobilienunternehmer (Christian Lieberknecht). Zastanawiano się głównie nad działaniami zapobiegawczymi rządu w obliczu gwałtownego wzrostu cen mieszkań. Z minister środowiska Steffi Lemke rozmawiano o sprawach związanych z ochroną klimatu. Z kolei przedmiotem rozmów z ministrem transportu i infrastruktury cyfrowej Volkerem Wissingiem oraz z Christiną Lang, reprezentującą DigitalService GmbH, były zagadnienia związane z szybką cyfryzacją i nowoczesnym zarządzaniem; dyskutowano o tym, czy Niemcy stoją przed przełomem cyfrowym. Kilka spotkań odbyła także minister stanu ds. kultury Claudia Roth; zostały one zorganizowane w ogrodach przy Urzędzie Kanclerskim.
Miało też miejsce nietypowe spotkanie, podczas którego na specjalnej „konferencji prasowej” na pytania dzieci i młodzieży dotyczące codziennej pracy polityków odpowiadał rzecznik prasowy rządu Steffen Hebestreit. Jego zastępca, Wolfgang Büchner uczestniczył z kolei w dyskusji z dziennikarzami na temat dezinformacji i fake newsów.
Dniom Otwartym towarzyszył urozmaicony program kulturalny, obejmujący różnego rodzaju występy artystyczne: od muzyki przez taniec po teatr; miał miejsce m.in. koncert muzyki klasycznej (wystąpiła orkiestra młodzieżowa West-Eastern Divan Orchestra, która wykonała „Kwintet klarnetowy” W. A. Mozarta). W programie znalazły się także: performance, występ grupy tanecznej, koncert chóru, slam poetycki, interaktywny spektakl teatralny etc.
Oprócz tego zorganizowano też w parku stoisko informacyjne, przy którym współpracownicy minister Roth i ona sama odpowiadali na pytania dotyczące zadań i działalności urzędu pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów (BKM). (MWM)
25 sierpnia 2022
https://www.bundeskanzler.de/bk-de/aktuelles/kanzler-im-gespraech-2077254
https://www.bundesregierung.de/breg-de/mediathek/tdot-kinder-pk-hebestreit-2077192