Wystąpienie kanclerza Scholza podczas szczytu Rady Europy w Reykjaviku
#Niemcy #Scholz #RadaEuropy #Reykjavik
Kanclerz Olaf Scholz, występując podczas szczytu Rady Europy w Reykjaviku (16-17.05 br.), odniósł się do wojny w Ukrainie. Przede wszystkim kolejny raz zadeklarował, że Niemcy będą udzielać szerokiego wsparcia Ukrainie i pomoc ta będzie kontynuowana tak długo, jak będzie to konieczne. Chodzi o to − mówił Scholz − aby wojna ta nie zakończyła się „zwycięstwem rosyjskiego imperializmu”. Dodał, że celem niemieckich działań jest „osiągnięcie w Ukrainie sprawiedliwego pokoju”.
Wskazał też na potrzebę rzetelnego udokumentowania popełnionych przez Rosję zbrodni oraz wyrządzonych przez nią szkód. Dlatego z uznaniem odniósł się do decyzji Rady Europy o przygotowaniu rejestru zniszczeń i zbrodni wojennych w Ukrainie, wyrządzonych przez agresora, co pozwoli pociągnąć Rosję do odpowiedzialności.
Kanclerz podkreślił, że Rada Europy z jej kompetencjami eksperckimi oraz doświadczeniem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka stanowi „idealne miejsce” dla przygotowania rejestrów zbrodni i szkód. Będzie to stanowiło ważny wkład tej organizacji w działania na rzecz pomocy Ukrainie. Zadeklarował dodatkowe 10 mln euro, które Niemcy przekażą w formie dobrowolnych wpłat poza obowiązkową składką.
Silnie akcentował nadzieję, że w przyszłości demokracja, prawa człowieka oraz zasady państwa prawa będą powszechnie przestrzegane w całej Europie, łącznie z Białorusią i Rosją, „nawet gdyby dzisiaj to wydawało się prawie niemożliwe”. I dlatego − zdaniem kanclerza Niemiec − Rada Europy musi utrzymywać kontakty z „przedstawicielami innej Rosji i innej Białorusi”, aby mieli oni nadzieję na „demokratyczną, pokojową przyszłość swoich państw”.
Scholz powtórzył deklaracje o gotowości wspierania reform w Ukrainie, Mołdawii oraz w państwach Bałkanów Zachodnich, związanych z ich przyszłym członkostwem w Unii Europejskiej; wspomniał też o europejskiej perspektywie dla Gruzji.
Podczas konferencji prasowej kanclerz negatywnie odniósł się do amerykańskiej propozycji dotyczącej wprowadzenia przez państwa G7, podczas zbliżającego się szczytu (19-21.05) całkowitego zakazu eksportu do Rosji. Powtórzył też, że Niemcy nie będą angażowały się w działania związane z przekazaniem Ukrainie myśliwców zachodniej produkcji, gdyż priorytetem Berlina w zakresie pomocy militarnej dla Ukrainy są obecnie systemy obrony przeciwlotniczej, a także czołgi i amunicja. (V. Savinok)
19 maja 2023
https://www.bundesregierung.de/breg-de/themen/europa/gipfeltreffen-europarat-2190036
https://www.zdf.de/nachrichten/politik/scholz-europarat-bruecken-russland-ukraine-krieg-100.html
https://www.tagesschau.de/ausland/europa/europarat-gipfel-reykjavik-100.html