Wystąpienie kanclerza Scholza po spotkaniu przywódców państw G7
#Ukraina #Rosja #Niemcy #Scholz #G7
Po spotkaniu online przywódców państw G7 (19.04.2022), w której Niemcy sprawują roczną prezydencję, kanclerz Olaf Scholz wystąpił na konferencji prasowej ze specjalnym oświadczeniem na temat działań niemieckiego rządu wobec wojny w Ukrainie. Na wstępie stwierdził, że stanowisko Niemiec oraz innych państw Zachodu pozostaje bez zmian, a Ukraina nadal może liczyć na „pełną solidarność i wsparcie”. Jednocześnie podkreślił, jak ważne jest, aby „wojna nie eskalowała na inne państwa” i dlatego wyklucza się bezpośrednią interwencję sił NATO w konflikt.
Według kanclerza istotne jest, aby Zachód nadal solidarnie reagował na rosyjską agresję w Ukrainie. „Jednostronne działania Niemiec byłyby błędem” ‒ dowodził Scholz. Błędem prezydenta Rosji było to, że nie wziął pod uwagę zdolności państw zachodnich do „spójnego działania”, takiego jak nałożenie na Rosję „bardzo dotkliwych” sankcji. Odnosząc się do kwestii zaprzestania importu rosyjskich surowców energetycznych, powtórzył, że Niemcy będą dążyły do dywersyfikacji dostaw gazu i ropy naftowej, aby zmniejszyć swoją zależność od rosyjskich dostaw. Dlatego „w tempie ekspresowym” będą rozbudowywane gazociągi i terminale LNG.
Scholz przypomniał, że Niemcy podjęły „bezprecedensowe decyzje” dotyczące dostaw broni na Ukrainę. Należą więc do grupy państw wspierających Ukrainę i finansowo, i militarnie. Celem tego wsparcia jest „wzmocnienie ukraińskiej armii tak, aby mogła się bronić przed atakiem Rosji”. Dodał, że we współpracy z partnerami wypracowano mechanizm zakupu broni przez Ukrainę bezpośrednio od producentów. Scholz poinformował, że rząd federalny przekazał władzom Ukrainy listę uzbrojenia dostępnego u producentów niemieckich. Zakupy te będą finansowane przez rząd federalny, który uczestniczy również w mechanizmie zakupu broni przez UE o łącznej wartości 1,5 mld euro.
Zaskakująca była informacja, że w chwili obecnej możliwości dostaw broni z zasobów Bundeswehry zostały wyczerpane. Stąd ‒ dowodził Scholz ‒ znaczenie projektu specjalnego funduszu, służącego wzmocnieniu niemieckich sił zbrojnych, który zostanie wpisany do Ustawy Zasadniczej. Zadeklarował, że Niemcy będą specjalnie wspierały w sferze obronności te państwa członkowskie NATO, które dostarczają Ukrainie broń produkcji radzieckiej. Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Scholz przekonywał o znaczeniu dostaw broni poradzieckiej, pochodzącej z państw Europy Środkowej, ponieważ „może być ona natychmiast wykorzystana”. Dodał, że działania dotyczące dostaw broni na Ukrainę będą koordynowane z sojusznikami.
Przy okazji zadeklarował, że w ramach swojej prezydencji w G7 Niemcy będą koordynowały jej pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro.
Na koniec Scholz zwrócił się z apelem do prezydenta Rosji o zaprzestanie ostrzeliwania ukraińskich miast, natychmiastowe zawieszenie broni oraz podjęcie „poważnych negocjacji z Ukrainą”. „Pokój dyktatorski”, którego chce ‒ zdaniem kanclerza ‒ Putin, jest „nie do przyjęcia”. Niemcy podzielają opinię sojuszników z UE i NATO, że „Rosja nie może wygrać tej wojny, natomiast musi zwyciężyć prawo międzynarodowe” ‒ dodał. (VS)
22 kwietnia 2022