Wybory samorządowe w Nadrenii Północnej-Westfalii: zwycięstwo CDU, klęska SPD, sukces Zielonych
#NadreniaPółnocna-Westfalia #wyborysamorządowe #CDU #SPD #Zieloni #Laschet
W dniu 13 września br. w Nadrenii Północnej-Westfalii przeprowadzone zostały wybory samorządowe. W najludniejszym kraju związkowym (14,2 mln uprawnionych do głosowania) obywatele wybierali swych przedstawicieli do rad gminnych, miejskich i powiatowych, a także (nad)burmistrzów w miastach i landratów w powiatach. Wybory przyniosły zwycięstwo CDU pomimo spadku notowań, SPD odnotowała ogromne straty, a najwięcej zyskali Zieloni.
Choć wybory samorządowe mają znaczenie przede wszystkim dla lokalnego układu sił, to wybory w Nadrenii Północnej-Westfalii były śledzone z dużą uwagą w Niemczech m.in. ze względu na fakt, że były to pierwsze wybory po pierwszej fali pandemii COVID-19. Wprowadzono szereg środków ostrożności (m.in. nakaz zasłaniania ust i nosa w lokalach wyborczych, zachowanie odległości od innych osób, obowiązek przyniesienia własnych przyborów do pisania), a wiele gmin odnotowało rekordową liczbę wniosków o możliwość głosowania korespondencyjnego. Ok. 1/3 biorących udział w wyborach oddało swój głos korespondencyjnie. Pojawiły się jednak problemy ‒ m.in. w Düsseldorfie i Duisburgu część osób nie otrzymała pakietów wyborczych lub otrzymała je w ostatniej chwili (w Düsseldorfie zgłoszono 358 skarg wyborczych z tego powodu).
W wyborach zwyciężyła CDU, która uzyskała 34,3% głosów, jednak poniosła pewne straty (-3,2 p.p. w porównaniu z wyborami z 2014 r.). Na drugim miejscu znalazła się SPD. Na socjaldemokratów głosowało 24,3% wyborców i był to wynik gorszy aż o 7 p.p. w porównaniu z poprzednimi wyborami. Najwięcej zyskali Zieloni, na których głosowało 20,0% wyborców (+8,2 p.p.). Na kolejnych miejscach znalazły się: FDP ‒ 5,6% (+0,9 p.p.), AfD ‒ 5,0% (+2,4 p.p.), Die Linke ‒ 3,8% (-0,9 p.p.), a na lokalne grupy wyborców oddano łącznie 4,4% głosów (-0,1 p.p.). Frekwencja wyniosła 51,9% i była wyższa o 1,9 p.p. w porównaniu z wyborami z 2014 r. Wybory na stanowiska nadburmistrzów odbyły się w 22 dużych miastach na prawach powiatu i na stanowiska landratów w 29 powiatach. Rozstrzygnięcia zapadły w 7 miastach i 18 powiatach. W pozostałych 27 września br. odbędą się wybory uzupełniające.
Wyniki wyborów mogą mieć ogromne znaczenie dla dalszej kariery premiera Nadrenii Północnej-Westfalii Armina Lascheta (CDU), który ubiega się o stanowisko przewodniczącego partii oraz chadecką nominację kanclerską przed przyszłorocznymi wyborami do Bundestagu. Wynik CDU został przyjęty w obozie chadeckim z umiarkowanym zadowoleniem. Sam A. Laschet stwierdził, że stanowi on „wiatr w żagle” dla centrowego kursu, który on reprezentuje. Niemniej był to najgorszy wynik CDU w dotychczasowych wyborach samorządowych w Nadrenii Północnej-Westfalii; jednocześnie był on o wiele lepszy niż notowania CDU przed pandemią. Wynik SPD okazał się prawdziwą katastrofą dla socjaldemokratów, a przede wszystkim dla współprzewodniczącego partii Norberta Waltera-Borjansa, który właśnie tutaj ma liczne grono sympatyków w partii. To także ostrzeżenie dla kandydata SPD na kanclerza Olafa Scholza, który nie cieszy się popularnością w tutejszych strukturach SPD. Zieloni największym zaufaniem zostali obdarzeni przez najmłodszych wyborców (1/3 głosów w grupie wiekowej 16-24 l.) i mieszkańców dużych miast (np. w Kolonii, Akwizgranie i Bonn). Tym sposobem Zieloni dołączyli do dominujących dotychczas na poziomie samorządowym w Nadrenii Północnej-Westfalii CDU i SPD. (PK)
https://www.wahlergebnisse.nrw/kommunalwahlen/2020/KW20_Heft2.1.pdf