Wybory do PE w Niemczech: zatwierdzono listy wyborcze zgłoszone przez 35 ugrupowań politycznych
#Niemcy #wybory #Parlament Europejski #listy wyborcze #federalna komisja wyborcza
W dniu 29.03.2024 r. zebrała się Federalna Komisja Wyborcza, która zajęła się zgłoszonymi listami wyborczymi na zaplanowane na dzień 9.06 br. w Niemczech wybory do Parlamentu Europejskiego (dalej PE). Łącznie zgłoszonych zostało 59 list wyborczych, z czego 40 ugrupowań wystawiło jednolite listy wyborcze dla całych Niemiec, partie chadeckie tradycyjnie zgłosiły odrębne listy dla każdego kraju związkowego (CSU w Bawarii, a CDU po jednej liście dla każdego z pozostałych 15 krajów związkowych), a ponadto trzy niewielkie ugrupowania wystawiły po jednej liście w wybranym kraju związkowym.
Na stronie federalnej kierownik wyborczej opublikowane zostało sprawozdanie z posiedzenia Federalnej Komisji Wyborczej. Komisja zaakceptowała listy wyborcze wystawione przez 35 ugrupowań politycznych: 33 z nich to jednolite listy ogólnoniemieckie, a dwie pozostałe aplikacje dotyczą partii chadeckich, które wystawiły pojedyncze listy dla każdego kraju związkowego. Tym samym Komisja odrzuciła dziesięć aplikacji, w których dopatrzono się nieprawidłowości: siedem z nich dotyczyło list ogólnokrajowych (DIE SONSTIGEN, Die Planetaren Demokrat_innen, Ab jetzt… Demokratie durch Volksabstimmung, Deutsche Tradition Sozial − DTS, ZUKUNFT MEGA − mitbestimmen, ehrlich, gerecht, anders, Die LIEBE Europäische Partei, Bürger. Rechtsstaat. Demokratie. − Initiative für das Grundgesetz − B.R.D), a trzy pozostałe niewielkich ugrupowań, które zgłosiły swe listy tylko w jednym z krajów związkowych (GFA w Bremie, HAIE w Dolnej Saksonii, Wir für Euch Bürgerforum w Nadrenii Północnej-Westfalii).
Komitetom wyborczym, których listy zostały odrzucone, przysługiwało prawo odwołania się od decyzji komisji (do 2.04). Ewentualne skargi mają zostać rozpatrzone do 18.04, a w dniu 22.04.2024 r. federalna kierownik wyborcza Ruth Brand powinna opublikować ostateczną wersję zgłoszonych list wyborczych.
Od 2014 r. w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Niemczech nie obowiązuje próg wyborczy, co otwiera przed niewielkimi partiami politycznymi możliwość zdobycia mandatu w PE. W praktyce wystarczało uzyskać nieco ponad 0,5% głosów w skali całych Niemiec, aby zdobyć jeden z 96 mandatów przysługujących Niemcom w PE. W poprzednich wyborach (z 2019 r.) co najmniej jeden mandat zdobyli reprezentanci startujący z list 14 komitetów wyborczych (z tego pięć ugrupowań zdobyło po jednym mandacie, a dwa kolejne po dwa). (P. Kubiak)
https://www.bundeswahlleiterin.de/info/presse/mitteilungen/europawahl-2024/14_24_zulassung-1bwa.html