Współpracownicy opuszczają Gerharda Schödera
#Schröder #biuro #Funk #Putin
W dniu 1.03.2022 r. wieloletni kierownik biura byłego kanclerza Gerharda Schrödera Albrecht Funk i troje jego współpracowników ogłosili, że rezygnują z pracy w biurze byłego kanclerza. W tej sytuacji biuro Schrödera w Bundestagu pozostaje nieobsadzone. Funk jako powód złożonej rezygnacji z pracy w biurze Schrödera podał różnice stanowisk między nim a byłym kanclerzem w kwestii agresji rosyjskiej na Ukrainę. Były kanclerz w komunikacie wydanym w dniu ataku rosyjskiego wezwał wprawdzie do jak najszybszego zakończenia wojny na Ukrainie, ale niedostatecznie zdystansował się od Władimira Putina.
Schröder (kanclerz RFN w latach 1998-2005) jest bliskim przyjacielem Putina. Za jego rządów relacje niemiecko-rosyjskie były bardzo ścisłe. Schröder zasiada w radzie nadzorczej koncernu Rosnieft, odgrywał i odgrywa ważną rolę przy projektach i budowie gazociągów Nord Stream 1 i 2. Jego bliskie związki z Putinem, uzyskiwane dochody w Rosji i postawa w obliczu agresji rosyjskiej na Ukrainę stały się przyczyną powszechnej krytyki w Niemczech.
W Niemczech panuje zasada, że ustępujący kanclerz otrzymuje od państwa specjalne biuro w Berlinie wraz z personelem, który jest opłacany z budżetu państwa. W grudniu 2021 r. wiele kontrowersji wywołała decyzja o utworzeniu takiego biura dla Angeli Merkel, w którym zatrudnionych miało być 10 pracowników. Jeszcze przed inwazją rosyjską na Ukrainę dyskutowano w Niemczech, czy państwo powinno utrzymywać biuro Schrödera ze względu na jego bliskie powiązania z Rosją. W 2021 r. państwo niemieckie wydało 407 tys. euro na wydatki personalne biura Schrödera. (PK)
1 marca 2022
https://www.zeit.de/politik/2022-03/spd-gerhard-schroeder-bundestagsbuero-mitarbeiter-kuendigung