Wsparcie rządowe dla niemiecko-ukraińskiej wymiany w dziedzinie literatury
#Ukraina #Niemcy #literatura #księgarnie #wydawnictwo #BörsenvereindesDeutschenBuchhandels
Minister stanu ds. kultury Claudia Roth ogłosiła w dn. 26 lipca 2023 r. uruchomienie nowego projektu federalnego, wspierającego wymianę niemiecko-ukraińską w sferze literatury. W przyszłości zakładane jest zacieśnienie współpracy między Börsenverein des Deutschen Buchhandels (BDB), Ukraińskim Instytutem Książki w Kijowie oraz Targami Książki we Frankfurcie n. Menem (Frankfurter Buchmesse). Zaplanowano m.in. organizowanie imprez z ukraińskimi autorami i pisarzami, stworzenie zbiorów literatury niemieckojęzycznej w bibliotekach ukraińskich bądź zbudowanie własnego (odrębnego) stoiska książek dla Ukrainy podczas Targów Frankfurckich.
Minister Roth zwróciła uwagę, że wraz z inwazją na Ukrainę, Rosja prowadzi systematyczną wojnę przeciwko ukraińskiej kulturze i tożsamości ukraińskiej, czego przejawem są działania skierowane wobec bibliotek, drukarni czy też Domów Literatury. W tych okolicznościach wydawnictwa nie mogą kontynuować swej działalności, a dostęp do książek jest dla społeczeństwa mocno utrudniony. Tym bardziej należy więc docenić inicjatywę stowarzyszenia BDB: partnerzy projektu dostarczą wielu istotnych impulsów do odtworzenia zrujnowanego ukraińskiego krajobrazu literackiego na miejscu, co więcej, wniosą też wkład do większego upowszechnienia literatury i kultury ukraińskiej w Niemczech. Roth obiecała, że rząd RFN dołoży starań, by wspierać działania Ukrainy w tym względzie.
Przemawiając w imieniu Börsenverein des Deutschen Buchhandels, Peter Kraus vom Cleff podkreślił, że jako przedstawiciele niemieckiej branży księgarskiej chcą okazać solidarność ze swymi ukraińskimi kolegami i pomóc im złagodzić niszczycielskie skutki wojny w obszarze sztuki i sceny literackiej.
Na program dotacyjny „Förderung des Austausches der deutschen und ukrainischen Buch- und Literaturbranche” zostanie wyasygnowanych z budżetu pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów (BKM) 900 tys. euro. Partnerami projektu po stronie ukraińskiej będą: Mystetskyi Arsenal (Narodowy kompleks kultury i sztuki) w Kijowie, magazyn literacko-kulturalny „Chymoto” wydawany on-line oraz Instytut Goethego działający w Kijowie.
Program jest kontynuacją dotychczasowych przedsięwzięć pomocowych realizowanych w Niemczech na szczeblu federalnym na rzecz ratowania ukraińskiej kultury i mediów, takich jak m.in. stworzona (wspólnie z federalnym Ministerstwem Spraw Zagranicznych) sieć służąca ochronie obiektów kultury w Ukrainie (Netzwerk Kulturschutz Ukraine), mająca na celu uchronienie przed zniszczeniem zagrożonych działaniami wojennymi instytucji i miejsc kultury w Ukrainie.
Ponadto minister Roth przeznaczyła od początku wojny 1 mln euro na tzw. pomoc natychmiastową (Soforthilfe), by umożliwić ukraińskim twórcom kultury i mediów, którzy musieli uciekać z kraju, kontynuowanie pracy na emigracji w Niemczech. Wsparcie finansowe otrzymały też różne programy wspierające wolność słowa i niezależne dziennikarstwo, a także programy rezydencjalne i stypendialne dla dziennikarzy i in. (M. Wagińska-Marzec)
3.08.2023 r.