Wokół upamiętnienia 30. rocznicy ataków na azylantów w Rostocku-Lichtenhagen
#Rostock-Lichtenhagen #rocznica #ataki #migranci #DomSłonecznika #obchody
W 2022 r. mija 30. rocznica wydarzeń w dzielnicy Rostocku ‒ Lichtenhagen, do jakich doszło na tle ksenofobicznym w dniach 22–26.08.1992 r. Przed budynkiem, w którym zamieszkiwali azylanci i pracownicy kontraktowi z Wietnamu, tzw. Domem Słonecznika, miały wówczas miejsce największe w historii powojennych Niemiec ataki na migrantów; ich sprawcami byli utraprawicowi ekstremiści przy aktywnym współudziale tłumów. Przez cztery dni w stronę bloku rzucano kamienie i koktajle mołotowa, wykrzykując rasistowskie hasła. Dopiero po kilku dniach policji udało się opanować „zamieszki”. Podobne sceny rozgrywały się później także w innych miastach na terenie nowych krajów związkowych.
W oficjalnych uroczystościach upamiętniających te tragiczne wydarzenia w ratuszu w Rostocku (25.08.2022) wziął udział prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier, a także: premier Mecklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig, posłanka Landtagu Regine Lück, senator Steffen Bockhahn jako zastępca nadburmistrza hanzeatyckiego, uniwersyteckiego miasta Rostock, a także wielu innych polityków i zaproszonych gości. Prezydent Steinmeier uczestniczył również w spotkaniach i rozmowach poświęconych pogromowi na migrantach w sierpniu 1992 r.
„Przepracowanie [tej historii] jest stałą misją dla naszego miasta” ‒ zapewniał Bockhahn podczas uroczystości. Ważnym zadaniem dla obecnych władz miasta jest, aby nie dopuścić do podobnych wydarzeń w przyszłości, podkreślił.
Przez cały tydzień (od 22.08) w Rostocku miały miejsce liczne imprezy i wydarzenia nawiązujące do 30. rocznicy ataków na migrantów w Rostocku-Lichtenhagen. Ich motto brzmiało: „Pamiętać ‒ wyjaśniać ‒ kształtować” (Gedenken ‒ Aufklären ‒ Gestalten). Zorganizowano spotkania dyskusyjne, debaty, seminaria naukowe, pokazy filmów dokumentalnych, wystawy, prezentacje sztuk o tej tematyce; zaprezentowano też projekty artystyczne odwołujące się do przebiegu i skutków ówczesnych ataków o podłożu rasistowskim; odbywały się także nabożeństwa w intencji ofiar. Również media, zarówno lokalne jak też czołowe dzienniki i tygodniki niemieckie, poświęciły upamiętnieniu tragedii sprzed 30 lat w Rostocku-Lichtenhagen sporo uwagi.
Stowarzyszenie „Gedenken an das Pogrom. Lichtenhagen 1992” planowało na dzień 27.08 demonstrację w Rostocku-Lichtenhagen, apelując, by „wspólnie wyjść na ulicę” i zaprotestować, gdyż przemoc na tle rasistowskim i instytucjonalny rasizm są do dziś nadal obecne. Stowarzyszenie domaga się też, by atak z 1992 r. nazwać „pogromem rasistowskim”. Podobnego określenia użył Wolfgang Richter, ówczesny pełnomocnik ds. obcokrajowców w Rostocku, który przebywał w „Domu Słonecznika”, gdy zaczęły się ataki. Jak wspominał w wywiadzie dla WDR: „Panował wtedy makabryczny nastrój. Przeżyłem wówczas coś takiego, jak pogromy, które znałem z historii”.
Przewodniczący Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji Thomas Haldenwang przestrzegał przed istniejącym nadal niebezpieczeństwem ze strony ekstremistów prawicowych, o czym świadczą, jego zdaniem, ultraprawicowe ataki terrorystyczne ostatnich lat. Uważa on, iż można temu przeciwdziałać dzięki silnemu zaangażowaniu obywatelskiemu oraz poprzez energiczne postępowanie organów bezpieczeństwa. Zapewnił przy tym, że Urząd Ochrony Konstytucji ma świadomość swej odpowiedzialności w tym względzie i działa w sposób zdecydowany. (MWM)
26 sierpnia 2022
https://rathaus.rostock.de/de/30_jahre_rassistische_ausschreitungen_in_lichtenhagen/326927
https://www.tagesschau.de/inland/rostock-lichtenhagen-105.html
https://www1.wdr.de/nachrichten/dreissig-jahre-nach-pogromen-rostock-lichtenhagen-100.html
https://www.marx21.de/30-jahrestag-rostock-lichtenhagen-damals-wie-heute-erinnern-heisst-veraendern/