Wizyta Scholza, Macrona, Draghiego i Iohannisa w Kijowie
#Niemcy #Scholz #Macron #UE #Ukraina
Budząca duże zainteresowanie wizyta przywódców Francji, Niemiec i Włoch, a także Rumunii w Ukrainie (16.06.2022) była ważnym sygnałem poparcia dla Ukraińców, a także ‒ jak się okazało ‒ wyrażeniem aprobaty dla aspiracji Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej. Prezydenci Francji i Rumunii, kanclerz Niemiec i premier Włoch odwiedzili po raz pierwszy od wybuchu wojny Ukrainę, co też podkreślano w komentarzach. W przypadku kanclerza Olafa Scholza istotne było i to, że dotąd zwlekał on z wizytą w Kijowie, oczekując, iż pierwszy odwiedzi Ukrainę prezydent Frank-Walter Steinmeier lub nie chcąc traktować podróży do Ukrainy jako elementu wizerunkowego i „okazji tylko do zrobienia sobie zdjęć”.
W rozmowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim przywódcy państw europejskich zadeklarowali dalsze wsparcie dla Ukrainy poprzez dostawy uzbrojenia, pomoc finansową oraz humanitarną, a także działania na rzecz umożliwienia eksportu ukraińskiego zboża.
Występując na konferencji prasowej, kanclerz Scholz wyraził szacunek dla prezydenta Zełenskiego i narodu ukraińskiego, walczących z rosyjską agresją. Wskazywał, że inwazja Rosji na Ukrainę doprowadziła do fundamentalnej zmiany w niemieckiej polityce i spowodowała szerokie wsparcie dla Ukrainy jako ofiary agresji. Podkreślił, iż w ramach Zeitenwende Niemcy zerwali w wieloletnią tradycją wstrzymywania się od dostaw broni do państw i regionów, w których toczą się konflikty. Zapewnił, że dostarczanie broni będzie kontynuowane tak długo, jak długo Ukraina będzie tego potrzebowała. Poinformował, że rząd niemiecki zezwolił na dostarczenie Ukrainie samobieżnych haubicoarmat Panzerhaubitze 2000 oraz samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard. Wspomniał też o zgodzie na przekazanie przeciwlotniczych systemów rakietowych IRIS-T; zapowiedział, że razem z sojusznikami Niemcy dostarczą również wyrzutnie rakietowe. Podkreślił, że Niemcy „w zmasowany sposób” wspierają Ukrainę.
Odnosząc się do europejskich aspiracji Ukrainy, kanclerz Niemiec stwierdził, że jednym z kluczowych celów tej wizyty jest przekazanie sygnału: Ukraina „należy do europejskiej rodziny”. Zadeklarował, iż na posiedzeniu Rady Europejskiej będzie wspierał nadanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydatów do członkostwa w UE, ale dodał, że państwa ze statusem kandydata muszą implementować normy prawa UE, w szczególności te dotyczące praworządności i demokracji. Jego zdaniem, również i UE musi być przygotowana do przyjmowania nowych państw członkowskich, a do tego potrzebna jest jej modernizacja.
Odwiedzając przy okazji miasteczko Irpiń koło Kijowa, gdzie Rosjanie dokonali zbrodni wojennych, przywódcy państw europejskich byli ogromnie poruszeni. Doszło też do spotkania z merem Kijowa Witalijem Kliczko. (VS)
https://www.bundeskanzler.de/bk-de/bundeskanzler-in-kiew-2053384
https://www.tagesschau.de/ausland/europa/scholz-ukraine-eu-beitrittskandidat-101.html