Wizyta przewodniczącej Bundestagu w Ukrainie
#Ukraina #Niemcy #Rosja #Bas
Dnia 8 maja br. w Kijowie przebywała przewodnicząca niemieckiego Bundestagu Bärbel Bas (SPD). Była to pierwsza wizyta wysokiego urzędnika niemieckiego od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę; jej oficjalnym powodem był udział w uroczystościach rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Podczas wizyty Bas spotkała się z przewodniczącym ukraińskiej Rady Najwyższej Rusłanom Stefańczukiem i wraz z nim złożyła kwiaty na grobie Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem w miejscu masowego grobu zamordowanych Żydów w Babim Jarze.
W rozmowie z prezydentem Wolodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem przewodnicząca Bundestagu zadeklarowała dalszą pomoc Niemiec dla Ukrainy, zarówno finansową i humanitarną, jak i w zakresie dostaw broni. „Nie można dopuścić do wygranej Putina w tej wojnie” ‒ przekonywała przewodnicząca Bundestagu.
Bas pojechała także do pobliskich miejscowości: Irpienia i Buczy, gdzie wojska rosyjskie dokonały na cywilnej ludności zbrodni wojennych. „Wojna napawa mnie smutkiem” ‒ stwierdziła, podkreślając, że ataki ukierunkowane na ludność cywilną, tak jak w Buczy czy Irpieniu, są „poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego”.
Komentując na antenie ZDF (9.05) swój pobyt w Ukrainie, określiła sytuację w tym państwie jako „bardzo napiętą”, dodając, że mimo to „ukraiński parlament nadal działa”. Jej zdaniem wsparcie Niemiec ma na celu także zapewnić sprawne funkcjonowanie państwa ukraińskiego.
Odnosząc się do kwestii uzyskania przez Ukrainę statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej, Bas mówiła o potrzebie „wypracowania planu działań” i przyspieszenia związanych z tym procedur. Dowodziła, że stworzenie Ukrainie perspektywy członkostwa w UE jest bardzo ważne i że Niemcy chciałyby, „żeby Ukraina w perspektywie została przyjęta do UE”. Na koniec potępiła próby uzasadnienia przez stronę rosyjską jej agresji na Ukrainę z wykorzystaniem narracji o „denazyfikacji”.
Wizytę Bas można traktować jako element „odmrażania” kontaktów między Berlinem a Kijowem, nadwerężonych po incydencie z niedoszłą wizytą prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera w Kijowie, w połowie kwietnia br. (VS)
11 maja 2022