Wizyta prezydenta Ukrainy w Niemczech
#Niemcy #Ukraina #pomocmilitarna #Zełenski #Scholz #Steinmeier #NagrodaKarolaWielkiego
Pierwsza od momentu agresji Rosji na Ukrainę wizyta ukraińskiego prezydenta w Niemczech (13-14.05 br.) miała kilka ważnych punktów. W Berlinie prezydent Ukrainy spotkał się z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem i kanclerzem Olafem Scholzem, a w Akwizgranie odebrał prestiżową Nagrodę Karola Wielkiego, przyznawaną za promowanie jedności i pokoju w Europie.
Głównym tematem rozmów ukraińskiego gościa z przywódcami Niemiec była pomoc dla Ukrainy oraz kwestie związane z perspektywą członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO. Wizytę Zełenskiego należy też wiązać ze zbliżającym się szczytem państw G7 (19-21.05) oraz zaplanowanym na czerwiec br. szczytem NATO w Wilnie.
Po spotkaniu z Zełenskim prezydent Steinmeier, odnosząc się do wojny w Ukrainie, podkreślił znaczenie kontynuowania pomocy dla walczącego państwa zarówno poprzez dostarczanie broni, jak i wsparcie finansowe oraz pomoc humanitarną. Nawiązał też do niemiecko-ukraińskiej sieci miast partnerskich (w październiku 2022 r., podczas wizyty Steimeiera w Kijowie, została ona objęta patronatem prezydentów obu państw), dobrze oceniając jej dokonania.
Pomoc militarna Niemiec dla Ukrainy, wsparcie finansowe i przyszłe członkostwo Ukrainy w UE i NATO były również głównymi tematami rozmów prezydenta Zełenskiego z kanclerzem Scholzem. Po tym spotkaniu wydano wspólne oświadczenie obu polityków, podsumowujące rozmowy.
Na wspólnej konferencji prasowej kanclerz zadeklarował przyznanie Ukrainie pakietu pomocy militarnej o wartości 2,7 mld euro, w którym znajdą się m.in. czołgi typu Leopard 1, bojowe wozy piechoty typu Marder, systemy obrony przeciwlotniczej typu IRIS-T oraz amunicja. Scholz przypomniał, że suma dotąd udzielonej Ukrainie pomocy to 17 mld euro. Dodał, że Ukraina może liczyć na kolejne pakiety pomocy, ponieważ w budżecie Niemiec na bieżący rok zarezerwowano na te cele 11 mld euro.
Kanclerz Niemiec nie odpowiedział wprost na pytanie o możliwość przekazania Ukrainie myśliwców produkcji zachodniej, stwierdzając, że obecnie priorytetem jest obrona przeciwlotnicza. Powtórzył natomiast tezę, że chodzi o to, aby nie dopuścić do „pokoju pod dyktando” Kremla (Diktatfrieden).
Prezydent Ukrainy, dziękując Niemcom za wsparcie, a zwłaszcza zadeklarowany właśnie pakiet pomocy militarnej, podkreślił, że „w godzinie próby Niemcy stały się dla Ukrainy wiarygodnym partnerem”. Wyraził też wdzięczność za przyjęcie w Niemczech ukraińskich uchodźców. Powtórzył, że celem działań strony ukraińskiej jest „wspólne zwycięstwo i przywrócenie sprawiedliwego pokoju w Europie”.
Po spotkaniu z kanclerzem ukraiński przywódca wziął udział w obradach gabinetu ds. bezpieczeństwa, do którego należą szefowie resortów obrony Boris Pistorius, spraw wewnętrznych Nancy Faeser oraz spraw zagranicznych Annalena Baerbock.
W niedzielę, 14.05, Zełenski w Akwizgranie odebrał Nagrodę Karola Wielkiego, przyznaną jemu i narodowi ukraińskiemu za skuteczny opór przeciwko rosyjskiej agresji. Nagroda ta została przyznana jeszcze w grudniu 2022 r. Laudację wygłosił m.in. kanclerz Scholz, który podkreślił „pełne wsparcie” Ukrainy na drodze do członkostwa w UE, gdyż − w jego ocenie − Ukraina, broniąc się przed rosyjską agresją, broni też wartości europejskich. Przyznanie nagrody prezydentowi Ukrainy i ukraińskiemu narodowi nazwał „nowym początkiem wspólnego rozwoju w Europie, razem z Ukrainą, państwami Bałkanów Zachodnich, Mołdawią, a w przyszłości także z Gruzją”. (V. Savinok)
17 maja 2023
https://www.tagesschau.de/inland/innenpolitik/selenskyj-berlin-104.html
https://www.rbb24.de/politik/beitrag/2023/05/ukraine-praesident-selenskyj-besucht-deutschland.html
https://www.president.gov.ua/en/news/spilna-deklaraciya-ukrayini-ta-nimechchini-82893