Wizyta niemieckiej minister stanu ds. kultury w Warszawie
#Roth #Warszawa #konsultacjemiędzyrzadowe #DomPolsko-Niemiecki #PlanDziałania
W ramach wznowionych polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych (2.07.2024 r.) do Warszawy przybyła również minister stanu ds. kultury Claudia Roth. Jeszcze przed rozpoczęciem bilateralnych obrad minister Roth spotkała się z polską szefową resortu kultury Hanną Wróblewską.
Jednym z zasadniczych tematów rozmów przedstawicielek obu rządów była kwestia utworzenia Domu Polsko-Niemieckiego (Deutsch-Polnisches Haus) w Berlinie, co − jak zaznaczyła Roth − jest ważnym przedsięwzięciem w obszarze polityki pamięci na płaszczyźnie federalnej. Przy okazji Roth przekazała minister Wróblewskiej projekt realizacji Domu, wypracowany przez specjalne gremium z udziałem polskich i niemieckich instytucji i ekspertów, który został przyjęty przez rząd Niemiec 26 czerwca 2024 r.
O randze Domu Polsko-Niemieckiego świadczy fakt, iż był on również przedmiotem rozmów w trakcie konsultacji międzyrządowych. Nawiązał do tego także kanclerz Olaf Scholz podczas wspólnej z premierem Donaldem Tuskiem konferencji prasowej. Specjalny akapit poświęcono temu zagadnieniu również w „Polsko-Niemieckim Planie Działania” („Deutsch-Polnischer Aktionsplan”), określającym cele polityczne obu państw na najbliższe lata.
Podkreślając znaczenie Domu Polsko-Niemieckiego, który ma powstać w centrum Berlina, minister Roth zwróciła uwagę, że jest to „ważny sygnał do dalszego umacniania i pogłębiania relacji polsko-niemieckich”. W ten sposób pamięć będzie oddziaływała na rzecz wspólnej przyszłości Polski i Niemiec jako bliskich partnerów w silnej, zjednoczonej Europie. (M. Wagińska-Marzec)