Wizyta niemieckiej minister stanu ds. kultury w Izraelu
#kultura #Niemcy #Izrael #wizyta #Roth
Minister stanu ds. kultury Claudia Roth udała się z trzydniową wizytą do Izraela (21-23.05.2022). Wizyta miała podkreślić istotne znaczenie niemiecko-izraelskich stosunków kulturalnych, które Roth chce w szczególny sposób pielęgnować i wzmacniać. Dlatego też Izrael stał się celem jej drugiej podróży zagranicznej (po Paryżu w grudniu 2021 r.).
Zgodnie z pierwszym punktem programu Roth udała się do Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem (22.05), gdzie w imieniu rządu federalnego złożyła wieniec ku czci ofiar Holokaustu. Zwiedziła też Miejsce Pamięci poświęcone dzieciom, które straciły życie w wyniku prześladowań narodowych socjalistów.
Roth przeprowadziła też rozmowy z decydentami, których tematem było m.in. zintensyfikowanie wymiany między niemieckimi i izraelskimi artystami, naukowcami i intelektualistami; spotkała się też z przedstawicielami niemieckich fundacji politycznych.
W drugim dniu wizyty Roth odwiedziła Instytut Leo Baecka oraz spotkała się z ministrem kultury Izraela Hili Tropperem; odbyła też spotkanie z izraelskimi artystami i muzykami. W czasie pobytu w Jerozolimie niemiecka minister zwiedziła również Izraelską Bibliotekę Narodową oraz Muzeum Sztuki w Tel Awiwie.
Roth przypomniała, że nie wolno dopuścić do tego, by pamięć o wyjątkowych zbrodniach przeciwko ludzkości, za które odpowiedzialność ponoszą po dzień dzisiejszy Niemcy, wyblakła. Dlatego też RFN stara się konsekwentnie prowadzić żywotną politykę pamięci: „Pamiętanie oznacza kształtowanie naszej teraźniejszości i naszej przyszłości w taki sposób, że będziemy wyraźnie występować przeciwko każdej formie antysemityzmu u nas w Niemczech, w Europie i na świecie” ‒ mówiła. To, czego potrzeba, to ‒ obok wiedzy na temat przeszłości ‒ także mosty porozumienia, również w wymiarze ponadnarodowym, ukierunkowane na przyszłość.
W jej ocenie kultura i niemiecko-izraelskie stosunki kulturalne mają w tym wypadku kluczową rolę do odegrania. I dlatego zamierza rozwinąć tak ważne przedsięwzięcie, jakim jest niemiecko-izraelska współpraca młodzieży; dużą wagę przywiązuje też do sprawy przekładów literatury, do wymiany artystycznej oraz prowadzenia odpowiedzialnej polityki pamięci w ramach i na rzecz społeczeństwa migracyjnego. „Chcemy ‒ mówiła Roth ‒ wspólnie z naszymi izraelskimi przyjaciółmi wyraźnie opowiedzieć się przeciwko wykluczeniu i za aktywnym uczestniczeniem w walce przeciwko antysemityzmowi”. (MWM)
27 maja 2022
https://miz.org/en/news/kulturstaatsministerin-claudia-roth-besucht-israel
https://www.deutschlandfunk.de/kulturstaatsministerin-roth-in-israel-zu-gast-104.html
https://www.juedische-allgemeine.de/israel/kulturstaatsministerin-roth-zu-antrittsbesuch-in-israel/