Wizyta ministra finansów Niemiec w Kijowie
#Niemcy #Lindner #Ukraina #pomoc_militarna #Taurus #Scholz
Christian Lindner, niemiecki minister finansów i szef FDP, 14 sierpnia br. złożył swoją pierwszą od wybuchu wojny wizytę w Ukrainie. Trwała ona zaledwie 12 godzin. W Kijowie spotkał się m.in. z premierem Denysem Szmyhalem, ministrem finansów Serhijem Marczenko, Ołeksandrem Kubrakowem, wicepremierem odpowiedzialnym za infrastrukturę i odbudowę Ukrainy, a także Witalijem Kliczko, merem Kijowa. Podczas pobytu Lindner złożył wieńce ku czci poległych ukraińskich żołnierzy.
Rozmowy Lindnera w Kijowie koncentrowały się na kwestii kontynuowania reform w Ukrainie, związanych z jej przyszłą akcesją do Unii Europejskiej. Poruszono też temat dalszej niemieckiej pomocy finansowej, udzielanej m.in. przez niemiecki państwowy bank KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau). Z informacji zamieszczonej na stronie internetowej ukraińskiego rządu wynika, że obecnie realizowanych jest z udziałem KfW pięć projektów inwestycyjnych o wartości 247 mln euro. W przygotowaniu są trzy kolejne o wartości 73 mln euro.
Pomoc przekazaną Ukrainie Lindner oszacował na 22 mld euro, w tym mieszczą się wydatki na utrzymanie ukraińskich uchodźców w Niemczech oraz 12 mld euro na pomoc militarną. Zapowiedział dalsze wsparcie militarne, które − jak mówił − zostało „wyraźnie zaplanowane” przez rząd Niemiec w projektach budżetowych na najbliższe lata. Chodzi prawdopodobnie o kwotę rzędu 5,5 mld euro rocznie (w tym roku wartość niemieckiej pomocy militarnej to ok. 5,4 mld euro).
Udzielając po powrocie wywiadu telewizji „Bild” i odnosząc się do toczonej w Niemczech dyskusji, Lindner podkreślił, że jest przychylny przekazaniu Ukrainie niemieckich pocisków manewrujących typu „Taurus” o zasięgu ok. 500 km, gdyż w tym konflikcie chodzi o „przyszłość europejskiego ładu, pokoju i wolności”. W ten sposób opowiedział się w tej debacie po stronie zwolenników przekazania Ukrainie tego typu uzbrojenia.
Należy dodać, że do sprawy ”Taurusów” odniósł się także w „letnim wywiadzie” dla telewizji „ZDF”, 13 sierpnia br., kanclerz Olaf Scholz, który stwierdził, że taka możliwość jest obecnie „bardzo dokładnie sprawdzana”, sugerując jednocześnie ewentualne ograniczenie zasięgu pocisków do granic Ukrainy. Lindner zaś podkreślał, że jego stanowisko w sprawie pomocy militarnej dla Ukrainy opiera się na trzech filarach: koordynacja pomocy z partnerami i sojusznikami, unikanie bezpośredniego uwikłania Niemiec w działania wojenne, wreszcie niedopuszczenie do osłabienia możliwości wojskowych Niemiec. W komentarzu dla telewizji „ARD” dodał, że „Ukraina musi zwyciężyć” i że oczekuje „szybkiego wyjaśnienia sprawy” dotyczącej przekazania pocisków „Taurus”.
Niemieckie media i politycy w większości pozytywnie ocenili wizytę Lindnera w Kijowie. Te pozytywne opinie pojawiły się zarówno w środowiskach związanych z rządzącą koalicją, jak i z opozycyjną chadecją. Głosy krytyki padły natomiast ze strony Die Linke: deputowana do Bundestagu i członkini komisji ds. polityki zagranicznej Sevim Dağdelen oświadczyła, że opowiada się za „negocjowanym rozwiązaniem” zamiast „większej ilości broni”, uznała też za niesłuszną pomoc dla Ukrainy „w czasach, gdy co piąte dziecko w Niemczech dorasta w ubóstwie, a kolejki do banków żywności są coraz dłuższe”. (V. Savinok)
18.08.2023
https://www.tagesschau.de/inland/innenpolitik/ukraine-lindner-102.html
https://www.dw.com/de/ukraine-deutscher-finanzminister-erstmals-in-der-ukraine/a-66522941
https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/christian-lindner-besucht-kiew-19105333.html