Wizyta minister spraw zagranicznych Niemiec w Czechach i na Słowacji
#Niemcy #wojna w Ukrainie #Baerbock #Czechy #Słowacja
Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock (Zieloni) złożyła wizytę w Czechach i na Słowacji (26-27.07.2022). Wizytę tę należy wiązać m.in. z czeską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej, ale też z wojną w Ukrainie. Przebywając w Pradze, min. Baerbock udzieliła Radiu Free Europe (RFE) wywiadu, w którym odniosła się do rosyjskiej agresji w Ukrainie i jej przeciwdziałaniu, kwestii bezpieczeństwa energetycznego w UE oraz zdolności obronnych Niemiec.
Swoje wystąpienie w Pradze szefowa niemieckiego MSZ rozpoczęła od tematu bezpieczeństwa energetycznego. Wskazała, że zarówno obywatele Czech, jak i Niemcy odczuwają negatywne skutki zbudowanej w przeszłości zależności od rosyjskich surowców energetycznych. Stwierdziła, że przywódcy Rosji wytoczyli UE wojnę hybrydową, wykorzystując dostawy energii jako „broń”. Dowodziła więc znaczenia transformacji energetycznej w ramach programu REPowerEU, uznając to za narzędzie przeciwdziałania zarówno kryzysowi energetycznemu, jak i klimatycznemu.
Min. Baerbock odniosła się również do czeskiej prezydencji w Radzie UE, przypadającej na trudny czas spowodowany rosyjską agresją przeciwko Ukrainie. Dowodziła, że Ukraińcy, przeciwstawiając się Rosji i broniąc swojej suwerenności, bronią również wartości europejskich, stanowiących fundament, „na którym stoi budowla europejska”. W takim kontekście wezwała do przestrzegania praworządności w państwach członkowskich oraz do debaty o kierunkach reform w UE. Za kluczowe zadanie podczas czeskiej prezydencji uznała utrzymanie solidarności w ramach UE pomimo sytuacji kryzysowej. Osiągnięty na poziomie UE kompromis w kwestii oszczędzania gazu ziemnego nazwała „klarownym sygnałem wysłanym w stronę Putina”.
Wspomniała o udzielanej Kijowowi pomocy w formie zastosowanych wobec Rosji sankcji, wysyłania broni do Ukrainy oraz wsparcia finansowego i humanitarnego. Pozytywnie oceniła „dobrą dynamikę wymiany broni (Ringtausch) z Czechami oraz z uznaniem wypowiedziała się o przyjmowaniu przez stronę czeską uchodźców z Ukrainy.
Podczas wizyty na Słowacji szefowa niemieckiej dyplomacji również nawiązała do znaczenia solidarności europejskiej oraz pozytywnie odniosła się do przyjmowania ukraińskich uchodźców przez stronę słowacką. Zapowiedziała wsparcie Kijowa „na szlaku do UE”. Jej zdaniem „każda turbina wiatrowa, każdy terminal LNG oraz każdy kilometr rurociągów-łączników między państwami UE” jest środkiem przeciwdziałania rosyjskim celom prowadzonej wojny energetycznej. Zapewniała, że Niemcy będą przestrzegały swoich zobowiązań w ramach traktatu waszyngtońskiego oraz broniły wschodniej flanki NATO. Przypomniała, że na Słowacji stacjonuje 640 niemieckich żołnierzy oraz zlokalizowany jest tutaj system obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej Patriot, wcześniej znajdujący się na terytorium Niemiec. Zapowiedziała też pomoc rządu niemieckiego w transformacji słoweńskiego przemysłu samochodowego, w którym duże udziały posiadają koncerny niemieckie.
W wywiadzie dla RFE min. Baerbock podkreśliła szczególne znaczenie jak najszybszego osiągnięcia przez UE całkowitej niezależności od dostaw rosyjskich surowców energetycznych, postrzegając to jako „kwestię bezpieczeństwa i wolności”. Negatywnie odniosła się do wizyty szefa węgierskiej dyplomacji w Moskwie, który negocjował ze stroną rosyjską dodatkowe dostawy gazu ziemnego. Zaprzeczyła, że Berlin naciskał na Kanadę w sprawie zwolnienia od sankcji remontowanej tam turbiny dla gazociągu Nord Stream 1. Podkreślała jednak, że natychmiastowe wprowadzenie embarga na dostawy rosyjskich surowców energetycznych miałoby negatywne konsekwencje dla niemieckiej gospodarki.
Padła też deklaracja, że Niemcy będą dalej wspierać Ukrainę, nawet w przypadku całkowitego zawieszenia dostaw gazu przez Rosję. Odnosząc się do formułowanych pod adresem Berlina zarzutów w sprawie dostaw broni, szefowa niemieckiej dyplomacji mówiła o ograniczonych zapasach Bundeswehry, określając ją jako „najgorszą armię Europy” pod względem technicznym. Powtórzyła też, że o treści ewentualnego porozumienia pokojowego może decydować na podstawie norm prawa międzynarodowego wyłącznie strona ukraińska. (VS)
29 lipca 2022
https://www.rferl.org/a/germany-baerbock-exclusive-interview-russia-ukraine-gas/31960866.html
https://www.tagesschau.de/ausland/europa/baerbock-tschechien-101.html