Wizyta minister Baerbock w Kenii i Sudanie Południowym
#Baerbock #Niemcy #dyplomacja #Afryka #Kenia #SudanPołudniowy
W dniach 25-26.01 br. minister spraw zagranicznych RFN Annalena Baerbock przebywała z wizytą w Kenii i Sudanie Południowym. Zaplanowana była również wizyta w Dżibuti, która jednak nie doszła do skutku ze względu na brak zgody na przelot przez przestrzeń powietrzną Erytrei.
Celem wizyty Baerbock były rozmowy z władzami Kenii i Sudanu Płd. na temat wojny domowej w Sudanie. Obecnie w wyniku trwających od ponad 9 miesięcy brutalnych starć pomiędzy siłami pod przywództwem dwóch generałów (Abdel Fattah al-Burhan i Mohamed Hamdan Dagalo–Hemetti) zginęło już ponad 12 tys. osób, a ok. 7,5 mln zostało wysiedlonych; państwa sąsiadujące przyjęły w ostatnich miesiącach już prawie 1,5 mln uciekinierów. Niemcy są drugim największym dawcą pomocy na rzecz uchodźców z Sudanu.
Jak powiedziała Baerbock przed wylotem: „Sudan w 2019 roku, to była nadzieja i optymizm po obaleniu zbrodniarza wojennego al-Baszira. Sudan w 2024 roku, to wojna i zniszczenie”. Niemiecka minister chciała w rozmowach z przedstawicielami państw regionu poszukiwać możliwości nakłonienia generałów do powrotu do stołu negocjacyjnego i zatrzymania wojny, cierpienia ludności cywilnej oraz destabilizacji regionu. Baerbock spotkała się także z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego Sudanu na wygnaniu, w tym z kobietami, które brały udział w protestach w 2019 r. Według niej trwały pokój będzie możliwy jedynie po utworzeniu cywilnego, demokratycznego rządu.
Zdaniem minister Baerbock należy „zwiększyć presję na obie strony poprzez sankcje, pociąganie do odpowiedzialności za ich zbrodnie przeciwko ludności cywilnej oraz poprzez wpływanie na ich zagranicznych zwolenników”.
Ponadto rozmowy w Kenii dotyczyły również rozwoju energetyki odnawialnej − Kenia pozyskuje już ok. 90% energii z elektrowni wodnych, wiatrowych oraz z geotermii. Z kolei w Sudanie Płd. Baerbock spotkała się z niemieckim personelem misji ONZ UNMISS i odwiedziła osiedle dla uchodźców UNHCR. (T. Morozowski)
31 stycznia 2024
https://www.auswaertiges-amt.de/de/aussenpolitik/afrika/-/2641128