Wizyta Macrona i von der Leyen w Pekinie
#Macron #vonderLeyen #XiJinping #Pekin #wizyta #Francja #UE #Chiny
W dniach 5-7 kwietnia br. miała miejsce wspólna wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w Pekinie. W czwartek 6 kwietnia Macron spotkał się z chińskim premierem Li Qiangiem oraz z przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Następnie zaplanowano też trilateralne spotkanie Macrona, von der Leyen i Xi.
Prezydentowi Francji towarzyszyło kilkoro ministrów, w tym minister finansów Bruno Le Maire i minister spraw zagranicznych Catherine Colonna, a także delegacja przedstawicieli ok. 50 przedsiębiorstw, np. EDF z branży energetyki nuklearnej, Veolia z branży gospodarki wodnej i odpadów czy producenta samolotów Airbus.
Przed spotkaniem z Xi, Macron zadeklarował na Twitterze, że jest przekonany o „ważnej roli”, jaką Chiny mają do odegrania w budowaniu pokoju i że będzie to tematem ich dyskusji. Stwierdził też, że „wie, iż może liczyć” na chińskiego przywódcę w „przywróceniu Rosji do rozsądku” i nakłonieniu wszystkich stron do negocjacji.
W oświadczeniu po zakończeniu rozmów obaj przywódcy opisywali liczne porozumienia, jakie zawarto m.in. w obszarach: aeronautyki, cywilnej energetyki jądrowej, zielonego rozwoju, nowych technologii, transportu, opieki zdrowotnej, kosmetyków czy finansów. Podkreślali też znaczenie współpracy kulturalnej i w zakresie turystyki (2024 będzie rokiem turystyki francusko-chińskiej). Macron wskazał na konieczność wprowadzenia większej równowagi we współpracy Francji z Chinami. Z kolei Xi podkreślił również wspólne „wielopłaszczyznowe dążenie do multilateralizmu”.
Obaj przywódcy wspomnieli o dążeniu UE do strategicznej autonomii, która miała być też przedmiotem ich rozmów z von der Leyen. Przedstawiciele chińskich władz wyrażają poparcie dla tej idei, jednak należy zauważyć, że w ich rozumieniu strategiczna autonomia Unii powinna oznaczać jej dystansowanie się od Stanów Zjednoczonych.
W odniesieniu do wojny w Ukrainie trudno było w słowach Xi Jinpinga odnotować zmianę dotychczasowego stanowiska Chin − mówił o „konflikcie” i poparciu ze strony Pekinu dla pokoju i poszukiwaniu politycznego rozwiązania, podkreślił znaczenie „suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw”, zaapelował do „wszystkich międzynarodowych partnerów” o wstrzemięźliwość, położył nacisk na potrzebę ochrony ludności i obiektów cywilnych, wyraził sprzeciw wobec użycia broni nuklearnej i biologicznej oraz wobec bombardowania obszarów cywilnych. Zwrócił też uwagę, że państwa rozwijające się cierpią z powodu konsekwencji sytuacji w Ukrainie.
Macron w swoim oświadczeniu odniósł się do współpracy Chin i Francji, jako stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, na rzecz utrzymania globalnego porządku, pokoju i stabilności, wymieniając przykłady Iranu i Arabii Saudyjskiej, Libanu czy Korei Płn., ale przede wszystkim rosyjskiej agresji na Ukrainę, stanowiącej pogwałcenie zasad Karty NZ. Podkreślił konieczność dążenia do trwałego i długoterminowego pokoju, który będzie możliwy tylko z poparciem strony ukraińskiej; wyraził też nadzieję na to, że wkrótce będzie możliwa „bardziej wymagająca” rozmowa z udziałem Rosji, na której należy wymóc powrót do przestrzegania reguł prawa międzynarodowego, które naruszyła, w tym szczególnie w odniesieniu do suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy.
Na końcu wystąpienia francuski prezydent wspomniał o prawach człowieka, zaznaczając, że na tym polu dzielą Francję i Chiny różnice, o których należy rozmawiać, jednak nie chodzi przy tym o „pouczanie”; Francji zależy na relacjach kształtowanych na bazie wzajemnego szacunku i przyjaźni, co może przynieść największe korzyści. (T. Morozowski)
6 kwietnia 2023
https://www.reuters.com/world/high-hopes-china-eu-leaders-prepare-xi-talks-2023-04-06/