Wizyta kanclerza Scholza w Nigerii i Ghanie
#Scholz #Afryka #Nigeria #Ghana
W dniach 29-31.10 br. kanclerz Olaf Scholz przebywał z wizytą w Nigerii i Ghanie. Była to trzecia podróż Scholza w roli kanclerza na kontynent afrykański. Rozmowy z prezydentami obu państw zdominowały takie tematy jak współpraca gospodarcza i energetyczna, migracje oraz bezpieczeństwo regionalne.
Scholz podkreślał rolę Nigerii jako ważnego partnera gospodarczego dla Niemiec − w ubiegłym roku wymiana handlowa pomiędzy tymi państwami wzrosła o 50% do poziomu 3 mld euro. Kanclerz dał wyraz przekonaniu, iż istnieje potencjał dalszego rozwoju współpracy. Towarzyszyła mu delegacja przedstawicieli niemieckiej gospodarki, którzy wzięli udział w obradach w formacie okrągłego stołu. Niemcy są zainteresowane zwiększaniem dostaw gazu ziemnego z Nigerii, a w przyszłości również współpracą w obszarze wodoru − czego wyrazem był udział Scholza w niemiecko-nigeryjskim forum wodorowym w Lagos.
Podczas spotkania z przewodniczącym ECOWAS Omarem Tourayem rozmawiano o sytuacji bezpieczeństwa w regionie Sahelu, szczególnie po puczu w Nigrze − Scholz zadeklarował zaangażowanie Niemiec na rzecz odbudowy porządku konstytucyjnego w tym państwie.
Podczas wizyty w Ghanie Scholz zaznaczył, że oba państwa mają „podobne spojrzenie na świat” jako demokracje angażujące się w umacnianie opartego na regułach porządku międzynarodowego. Stwierdził również, że afrykańskie państwa powinny być lepiej reprezentowane w organizacjach międzynarodowych − zaapelował o przyznanie Afryce stałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Najtrudniejszym tematem rozmów Scholza z prezydentami Nigerii i Ghany była migracja. Niemcy proponują tym państwom porozumienia migracyjne, obejmujące dwa elementy: organizację legalnego wysyłania specjalistów i pracowników do Niemiec w zamian za przyjmowanie przez te państwa swoich obywateli, których wnioski azylowe zostały w RFN odrzucone. Berlinowi zależy z jednej strony na przyciąganiu talentów na niemiecki rynek pracy, a z drugiej na usprawnieniu i przyspieszeniu procedury powrotów. Propozycje te spotkały się jednak ze wstrzemięźliwą reakcją ze strony prezydentów państw afrykańskich. Obecnie szacuje się, że w Niemczech przebywa ok. 14 tys. Nigeryjczyków nieuprawnionych do otrzymania azylu.
Ponadto w Nigerii kanclerz odwiedził również niemiecko-nigeryjskie centrum na rzecz pracy, migracji i reintegracji oraz spotkał się z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, zaś w Ghanie uczestniczył w spotkaniu ze studentami Uniwersytetu Ashesi. (T. Morozowski)
2.11.2023
https://www.bundeskanzler.de/bk-de/aktuelles/reise-bk-westafrika-2233750