Wizyta Emmanuela Macrona w Niemczech
#Niemcy #Francja #Scholz #Macron #Schäuble #Tusk #TrójkątWeimarski
W dniu 22 stycznia br. w Berlinie przebywał prezydent Francji Emmanuel Macron. Okazją do tej roboczej wizyty było uroczyste posiedzenie Bundestagu, poświęcone upamiętnieniu zmarłego 26 grudnia 2023 r. wybitnego niemieckiego polityka Wolfganga Schäuble. W Berlinie prezydent Macron spotkał się prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem i kanclerzem Olafem Scholzem. Ponieważ 22 stycznia przypadła rocznica podpisania ważnych porozumień francusko-niemieckich: traktatu elizejskiego (1963) i traktatu akwizgrańskiego (2019), wizyta Macrona w Berlinie miała też symboliczny charakter.
Na uroczystościach w Bundestagu prezydent Francji przemawiał w języku niemieckim i zakończył swoje wystąpienie słowami: „Niech żyje Europa, niech żyją Niemcy, niech żyje przyjaźń francusko-niemiecka”. W komentarzach medialnych oceniono to jako historyczny precedens i apel o zdynamizowanie relacji na linii Paryż-Berlin.
W rozmowie Macrona z prezydentem Niemiec i kanclerzem dominował temat zaplanowanego na 1 lutego br. nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej. Według Pałacu Elizejskiego zgodzono się co do przeprowadzenia śródokresowego przeglądu realizacji wieloletnich ram finansowych. Potwierdzono również gotowość kontynuowania finansowego, politycznego i wojskowego wsparcia Ukrainy. Obie strony potwierdziły determinację, aby zapewnić narodowi ukraińskiemu niezawodną i długoterminową pomoc.
W związku z wizytą Macrona w Berlinie niemieccy komentatorzy zwracali uwagę na rozbieżność stanowisk Niemiec i Francji w wielu sprawach, wymieniając np. różną ocenę relacji transatlantyckich, podejście do wspólnej polityki obronnej Unii Europejskiej, „rażącą rywalizację między Macronem a Scholzem”, a nawet opóźnienia w realizacji zapisów traktatu akwizgrańskiego, dotyczących wzmocnienia współpracy transgranicznej. W takim kontekście przytaczano dane Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii na temat pomocy wojskowej dla Ukrainy − łączna wartość niemieckiego wsparcia to 17 mld euro wobec 570 mln euro pomocy ze strony Francji.
W komentarzach medialnych podkreślano, że sytuacja gospodarcza i polityczna wymusza współdziałanie Scholza i Macrona. Konieczne jest też przygotowanie się Europy na wypadek zwycięstwa Donalda Trumpa oraz podjęcie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego wyzwania, jakim jest rosnąca w siłę w obu państwach skrajna prawica.
W dzienniku „Süddeutsche Zeitung” pojawił się wątek polski. Napisano, że potrzebne jest nie tylko wzmocnienie tandemu niemiecko-francuskiego, ale także „ożywienie Trójkąta Weimarskiego”. Podkreślano, że po zmianie ekipy rządowej w Polsce, Macron i Scholz zyskali „potężnego sojusznika” w postaci premiera Donalda Tuska. W podobnym tonie utrzymany jest komentarz analityka Sébastiena Maillarda, opublikowany w „Le Monde”. Autor dowodzi, że Francja, Niemcy i Polska, które mają prawie 200 mln obywateli, muszą wspólnie wspierać Ukrainę, przygotować się na przyszłe rozszerzenie UE i odpowiedzieć na obawy sektora rolnictwa, a „Macron, Scholz i Tusk, wraz z Ursulą von der Leyen, mogą stworzyć drużynę, której potrzebuje Europa”.
Według agencji prasowej DPA, w dniach 26-28 maja br. Macron przyjedzie do Niemiec z wizytą oficjalną. Miał ją złożyć w ubiegłym roku, jednak ze względu na zamieszki we Francji została wówczas odwołana. Teraz prezydent Steinmeier ponownie zaprosił Macrona. (V. Savinok)
25 stycznia 2024
https://www.elysee.fr/emmanuel-macron/2024/01/22/hommage-a-wolfgang-schauble
https://www.deutschlandfunk.de/frankreichs-praesident-kommt-im-mai-zum-staatsbesuch-100.html