Wizyta czołowych polityków SPD w Kijowie
#SPD #Niemcy #Ukraina #wojna #Klingbeil # Mützenich
Na zaproszenie przewodniczącego ukraińskiej Rady Najwyższej Rusłana Stefańczuka wizytę w Ukrainie 6.03 br. złożyli ważni politycy SPD ‒ współprzewodniczący partii Lars Klingbeil i szef frakcji SPD w Bundestagu Rolf Mützenich. W Kijowie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem, szefem ukraińskiego MSZ Dmytrem Kułebą, wiceministrem obrony Andrijem Szewczenką oraz merem Kijowa Witalijem Kliczką. Niemiecka prasa wiąże tę wizytę z planami socjaldemokratów zdefiniowania na nowo ‒ podczas kongresu partii w grudniu br. ‒ swojej polityki zagranicznej, zwłaszcza stosunku do Rosji.
W komentarzach podkreślano fakt, że politycy głównej partii w niemieckiej koalicji rządowej spotkali się z czołowymi przedstawicielami władz Ukrainy, w tym prezydentem Zełenskim. Zwracano uwagę na zasadniczą różnicę między Klingbeilem, który od początku popierał realizowaną przez kanclerza „epokową zmianę” (Zeitenwende), a Mützenichiem, którego wcześniej prasa nazywała jednym z „hamulcowych”, zwłaszcza w kwestii wsparcia militarnego Ukrainy.
Sam Klingbeil uznał, że wizyta ta jest potwierdzeniem „kontynuacji nieograniczonego wsparcia” dla Ukrainy. Mówił o sprzęcie wojskowym, przekazanym Ukrainie, poczynając od systemów obrony przeciwlotniczej, a na czołgach i bojowych wozach piechoty kończąc. Dodał, że niemiecka pomoc może być zintensyfikowana, jeśli uda się osiągnąć postęp w produkcji uzbrojenia i amunicji.
Mützenich z kolei akcentował, że wsparcie Niemiec dla Kijowa wynika z uznania prawa Ukrainy do obrony przed agresją. Przyznał, że nie przewidział skali brutalności Putina. Zapowiedział pomoc Niemiec dla powojennej odbudowy Ukrainy.
W ocenie wizyty Klingbeila i Mützenicha pojawiły się tezy, że jest ona sygnałem dla bardziej lewicowego skrzydła SPD, które uważa za możliwy powrót do zasad Ostpolitik w przyszłości oraz nieformalnie sprzeciwia się podwyższeniu wydatków na obronność. Jest ona też wyrazem refleksji nad dotychczasową polityką wschodnią socjaldemokracji oraz potwierdzeniem końca wpływów w partii byłego kanclerza Schrödera i jego zwolenników.
W kolejnych dniach, 7-8.03 br., w Warszawie odbyło się spotkanie Klingbeila z działaczami socjaldemokracji z Finlandii, Szwecji, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji i Ukrainy poświęcone rocznicy agresji Rosji na Ukrainę oraz Zeitenwende. Klingbeil przedstawił nowe stanowisko SPD w kwestii bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej; mówił też o budowaniu relacji z Rosją na zasadach „wiarygodnego odstraszania”. Według ocen eksperckich i medialnych, ma to służyć zmianie wizerunku niemieckiej SPD jako partii, której priorytetem poprzednio były stosunki z Rosją. Dziennik „Der Tagesspiegel” zdefiniował te kroki jako „koniec [z niemiecką] arogancją i niewiedzą” na temat Europy Środkowo-Wschodniej. (V. Savinok)
10 marca 2023
https://www.sueddeutsche.de/politik/ukraine-spd-kiew-muetzenich-klingbeil-1.5763319
https://www.vorwaerts.de/artikel/reise-kiew-klingbeil-muetzenich-ukraine-besuchten
https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/klingbeil-und-muetzenich-besuchen-kiew-18728157.html
https://www.tagesschau.de/ausland/ukraine-spd-besuch-101.html