Wizyta Borisa Pistoriusa w Kijowie
#Niemcy #Ukraina #Pistorius #Umerow #wojnawUkrainie #Taurus
W dniu 21 listopada br. niezapowiedzianą wizytę w Kijowie złożył niemiecki minister obrony Boris Pistorius. Była to jego druga wizyta w Ukrainie jako szefa resortu obrony − poprzednio był w lutym br. Pistorius spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i ukraińskim ministrem obrony Rustemem Umerowem. Szefowie resortów obrony − z zachowaniem rygorów tajności − odwiedzili stanowisko obsługi przekazanego z Niemiec systemu obrony przeciwlotniczej Patriot oraz ośrodek szkoleniowy Sił Zbrojnych Ukrainy. Podczas wizyty Pistorius upamiętnił 10. rocznicę protestów na Majdanie, składając kwiaty przed pomnikiem bohaterów Euromajdanu.
Minister obrony Niemiec, wyrażając podziw dla odwagi Ukraińców i podkreślając pełną solidarność Niemiec z Ukrainą, zadeklarował dalsze wsparcie militarne dla Kijowa oraz ogłosił przekazanie kolejnego pakietu pomocy o wartości 1,3 mld euro. Znajdą się w nim systemy obrony przeciwlotniczej Iris-T SLM, miny przeciwczołgowe i pociski artyleryjskie NATO o kalibrze 155 mm. Natomiast nie planuje się, aby w pakiecie tym znalazły się pociski manewrujące Taurus − kwestia ich przekazania stanowi obecnie przedmiot ostrej debaty w Niemczech. Pistorius zapewnił, że wydarzenia na Bliskim Wschodzie nie zmieniają podejścia Niemiec do wojny w Ukrainie: nadal Niemcy będą wspierać wysiłek wojenny Ukraińców, czego potwierdzeniem są plany zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy z 4 mld euro w tym roku do 8 mld euro w przyszłym roku.
Jednak w komentarzach medialnych pojawia się wątpliwość, czy wobec nałożenia przez ministra finansów Christiana Lindnera (FDP) ograniczeń na wydawanie środków z tegorocznego budżetu, a budżet na przyszły rok nie został jeszcze uchwalony, możliwe będzie zrealizowanie obietnicy o podwojeniu militarnej pomocy dla Ukrainy. Z kolei ekspert opozycyjnej chadecji ds. polityki obronnej Roderich Kiesewetter, odnosząc się do planów przekazania Ukrainie amunicji, podkreślał, że będzie to zależało od wzrostu produkcji niemieckiego przemysłu zbrojeniowego, ponieważ obecnie trudno byłoby temu podołać. Do kontrowersyjnej kwestii dostarczenia Ukrainie pocisków Taurus nawiązał Anton Hofreiter (Zieloni), przewodniczący Komisji Spraw Europejskich w Bundestagu, przekonując, że „Ukraina szczególnie potrzebuje pocisków Taurus” i dlatego zadaniem Pistoriusa jest przekonanie do tego kanclerza Olafa Scholza, od którego zależy ta decyzja. (V. Savinok)
23.11.2023
https://www.bundesregierung.de/breg-de/suche/pistorius-maidan-2241716
https://www.zdf.de/nachrichten/politik/pistorius-besuch-kiew-selenskyj-ukraine-krieg-russland-100.html
https://www.br.de/nachrichten/deutschland-welt/pistorius-in-kiew-militaerhilfe-soldatenausbildung-gespraeche,TwDcxFt
https://www.bild.de/politik/2023/politik/ukraine-krieg-pistorius-macht-in-kiew-neue-milliarden-zusage-86168484.bild.html
https://www.zeit.de/news/2023-11/21/verteidigungsminister-pistorius-wieder-in-kiew