Wielkanocny Serwis Instytutu Zachodniego
- OGIEŃ WIELKANOCNY – SYMBOL ODNOWY ŻYCIA (MWM)
Zwyczaj zapalania ognia w Wielkanoc (Osterfeuer) ma w Niemczech i innych krajach swą długą, wielowiekową tradycję sięgającą prawdopodobnie czasów przedchrześcijańskich. Początkowo ogień, jako źródło światła i ciepła, był uważany za symbol słońca i życia. Ogień zapalany wiosną (Frühlingsfeuer) służył też jako symbol oficjalnego pożegnania zimy i powitania wiosny. Około 750 r. w państwie Franków jego znaczenie przeniesiono na Boga i Jezusa Chrystusa; odtąd z religijnego punktu widzenia symbolizuje on radość ze Zmartwychwstania Chrystusa.
W tradycji Kościoła
W Wielką Sobotę ma miejsce Liturgia Światła: kapłan w otoczeniu wiernych poświęca na zewnątrz kościoła ogień, od którego zapala następnie świecę paschalną; od niej wierni odpalają swoje świece i w procesji wchodzą do pogrążonego w mroku kościoła, rozświetlając jego wnętrze. Zarówno paschał, jak też ogień są znakiem zmartwychwstałego Chrystusa niosącego światło dla świata, symbolem oczyszczenia i odnowy duchowej.
W tradycji społecznej
W Niemczech tradycja rozpalania ognisk w okresie Świąt Wielkanocy jest nadal żywa, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Nie ma ustalonego dnia ich organizowania; w niektórych regionach odbywa się to w Wielki Piątek, w innych w Wielką Sobotę lub w Niedzielę Wielkanocną (Westfalia), a czasami dopiero wieczorem drugiego dnia Świąt (Kraj Saary). W Bawarii powszechne są ogniska wielkanocne (Osterbrände) z udziałem dzieci; w górach Harzu noszą nazwę Ostermeiler.
Obecnie zwyczaj ten jest w Niemczech nadal popularny i podtrzymywany nie tyle ze względów religijnych, co bardziej społecznych, towarzyskich. Jest to okazja do spotkania z przyjaciółmi, rodziną i sąsiadami, by wspólnie przy ognisku spędzić czas i biesiadować, racząc się trunkami i potrawami. Ogniska wielkanocne, odbywające się na obrzeżach miast, mają często swój lokalny koloryt – są ubogacane rozmaitymi atrakcjami, konkursami itd.
Organizatorem ognisk wielkanocnych są zazwyczaj stowarzyszenia i różnorodne grupy lokalne. Imprezy te muszą spełniać określone wymogi ze względów bezpieczeństwa; muszą być zgłaszane do władz miasta i uzyskać ich zezwolenie; są też zabezpieczane przez straż pożarną.
http://cms.vivat.de/themenwelten/jahreskreis/ostern/osterfeuer-bedeutung-brauch.html