Ważny krok na drodze redukcji CO2 w muzeach niemieckich
#kultura #Niemcy #muzea #emisje #CO2
Podczas dorocznego posiedzenia Niemieckiego Związku Muzealnego (Deutscher Museumsbund) w Osnabrück (10.05.2023) został przedstawiony oficjalnie poradnik zatytułowany „Ochrona klimatu w muzeum”, zawierający wyniki pracy grupy roboczej „AG Klimaschutz und Nachhaltigkeit in Museen”, powołanej do życia na początku 2022 r. przez pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów (BKM) wspólnie z Niemieckim Związkiem Muzealnym. Jej zadaniem było wypracowanie praktycznych wskazań dla muzeów, dotyczących redukcji emisji CO2.
W przygotowaniu poradnika uczestniczyło ponad 70 ekspertów. Zostały w nim sformułowane po raz pierwszy minimalne standardy ekologiczne, jakich powinny przestrzegać placówki muzealne, a także szczegółowe wskazówki do działania w praktyce, które mają się przyczynić do zmniejszenia śladu ekologicznego w muzeach.
Zespół przygotowujący poradnik podzielono na cztery podgrupy: 1) „Przekaz informacji”, która koncentrowała się na roli muzeów jako miejsc edukacji i komunikacji oraz na ich skuteczności działania względem wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi; 2) „Wystawy”, która zajmowała się konkretnymi możliwościami, jakie oferują wystawy, by w każdej ich fazie były konsekwentnie brane pod uwagę czynniki ekologiczne; 3) „Budynki, działalność, wolne przestrzenie”, która była odpowiedzialna za kwestie dotyczące fizycznego usytuowania obiektów muzealnych i wypracowania konkretnych przedsięwzięć związanych z ochroną klimatu i środowiska; 4) „Gromadzenie, przechowywanie i badanie”, która poszukiwała rozwiązań w zakresie potencjalnych pól konfliktu między energochłonnym magazynowaniem zbiorów a zadaniem ich kolekcjonowania i przechowywania.
Celem poradnika jest wsparcie instytucji muzealnych w kontynuacji działania na najwyższym poziomie i zarazem dostosowaniu do wymogów klimatycznych. Muzea mają wnosić swój wkład w zróżnicowany rozwój i aktywnie propagować zaangażowanie na rzecz ochrony klimatu i środowiska, przenosząc je na grunt społeczny.
Minister Claudia Roth zwróciła uwagę na ważną rolę muzeów, które przechowują istotną część niemieckiego dziedzictwa kulturowego, upowszechniają wiedzę, inicjują debaty społeczne i nadają kreatywne impulsy. Jako miejsca edukacji i spotkań, ponoszą przy tym szczególną odpowiedzialność, jeśli chodzi o dbałość o zróżnicowany rozwój i ochronę klimatu.
Zastosowanie ujętych w poradniku minimalnych standardów ekologicznych ma stanowić istotny krok w kierunku aktywnej redukcji CO2 w muzeach. Będzie to też dla nich ważny punkt orientacyjny, by działać na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2045 r. (M. Wagińska-Marzec)
17 maja 2023
https://www.museumsbund.de/wp-content/uploads/2023/05/dmb-leitfaden-final.pdf
https://www.museumsbund.de/arbeitsgruppe_klimaschutz_nachhaltigkeit/