W cieniu sporu o unijną politykę migracyjną ‒ spotkanie ministrów spraw wewnętrznych państw niemieckojęzycznych
#spotkanieministrów #krajeniemieckojęzyczne #Faeser #politykamigracyjna
W dniach 23-24.05.2022 r. w Königstein odbyło się spotkanie na szczeblu ministrów spraw wewnętrznych, w którym brali udział przedstawiciele państw niemieckojęzycznych: Niemiec, Luksemburga, Liechtensteinu, Austrii i Szwajcarii. Za organizację spotkania, które odbywało się w tym formacie po raz pierwszy od 2019 r., odpowiedzialne było federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec, którym kieruje Nancy Faeser (SPD).
Na agendzie znalazły się takie tematy związane z wzajemną współpracą pięciu państw, jak zarządzanie kryzysowe, walka z dezinformacją czy współpraca policyjna, a przyczynkiem do dyskusji było doświadczenie pandemii COVID-19 oraz trwająca inwazja rosyjska na Ukrainę. Z oficjalnych komunikatów poszczególnych ministerstw oraz z doniesień prasowych wynika, że najbardziej burzliwe dyskusje dotyczyły polityki migracyjnej.
Ministrowie biorący udział w spotkaniu zajmują różne stanowiska na temat przyjmowania uchodźców w Europie. Reprezentujący Austrię minister Gerhard Karner opowiadał się za tym, aby ‒ również w kontekście uchodźców z Ukrainy ‒ wyraźnie rozgraniczyć pomiędzy uchodźcami wojennymi a „uchodźcami ekonomicznymi”. W jego opinii ogromna pomoc okazywana teraz Ukrainie jest wykorzystywana przez przemytników jako element marketingowy („Schlepper-Marketing”), co nadwyręży już mocno obciążony system przyjmowania uchodźców. Przemytnicy mogą z łatwością wywoływać wśród migrujących z innych państw ‒ Indii, Pakistanu, Tunezji czy Turcji ‒ wrażenie, że Europa przyjmie teraz wszystkich i zapewni im miejsca pracy.
Przeciwnego zdania był Jean Asselborn, luksemburski minister spraw zagranicznych oraz minister odpowiedzialny za kwestie migracji i sprawy europejskie. W wypowiedziach dla prasy podkreślał, że ważne jest, aby Europa okazywała solidarność nie tylko Ukraińcom i Ukrainkom, ale wszystkim, którzy znajdą się w potrzebie, w tym państwom członkowskim UE, które na co dzień mierzą się z ruchami uchodźczymi z państw trzecich. Zaznaczył, że nie chodzi tutaj o setki tysięcy osób, ale o wąską kategorię osób, które niejednokrotnie ryzykują życiem, aby otrzymać w Europie ochronę międzynarodową. Asselborn wyraził też nadzieję na szybką i skuteczną reformę unijnej polityki migracyjnej.
Za sprawną reformą przeprowadzaną stopniowo, według modelu zaproponowanego przez Francję, opowiedziała się również Karin Keller-Sutter, reprezentująca podczas spotkania Szwajcarię. Keller-Sutter zwróciła także uwagę na konieczność stworzenia spójnego systemu rejestracji osób poszukujących w UE ochrony międzynarodowej, do którego powinny zostać włączone pozostające poza strefą Schengen takie państwa, jak Szwajcaria czy Liechtenstein. Ministrowie wyrazili także nadzieję na szybką reformę systemu Eurodac. Uczestnicy spotkania byli również zgodni co do tego, że z doświadczenia „zamykania granic” w czasie trwania pandemii należy wyciągnąć wnioski dla dalszego funkcjonowania strefy Schengen. (AK)
25 maja 2022
https://www.bmi.bund.de/SharedDocs/termine/DE/pressetermine/dachlilux/pressetermin.html
https://www.admin.ch/gov/de/start/dokumentation/medienmitteilungen.msg-id-88995.html