Upamiętnienie 85. rocznicy ofiar pogromu Nocy Kryształowej w Berlinie
#NocKryształowa #rocznica #1938 #Berlin #Steinmeier #Scholz #Roth
Prezydent Niemiec Hans-Walter Steinmeier, kanclerz Olaf Scholz, minister stanu ds. kultury Claudia Roth, a także wielu innych przedstawicieli niemieckiej sceny politycznej wzięło udział w centralnej uroczystości związanej z upamiętnieniem ofiar pogromu na ludności żydowskiej dokonanego przez narodowych socjalistów 9 listopada 1938 r. Uroczystość została zorganizowana przez Centralną Radę Żydów (Zentralrat der Juden) w Niemczech i odbyła się w dniu 9 listopada 2023 r. w Synagodze Beth Zion w Berlinie.
Minister Roth zwróciła uwagę, że noc pogromu stanowiła decydujący krok na drodze prowadzącej do zbrodni przeciwko ludzkości, jakim było Shoah. Jej zdaniem z tego wynika szczególne zobowiązanie Niemiec po dziś dzień. Przypomniała, że w pogromie listopadowym 1938 r. przemoc wobec Żydów osiągnęła niespotykane dotąd rozmiary. Oddziały nazistowskie kroczyły ulicami miasta, podpalały synagogi, niszczyły sklepy żydowskie, a także prywatne domy. Setki Żydów zostało zamordowanych, poddanych prześladowaniu, a dziesiątki tysięcy osadzono w więzieniach.
Roth odniosła tamte wydarzenia do sytuacji współczesnej, wskazując, że obecnie przetacza się przez świat fala antysemityzmu, jak choćby atak terrorystyczny na Izrael, jaki miał miejsce w ostatnich tygodniach. Z wyraźnym oburzeniem stwierdziła, że w Niemczech dochodzi do tego, że ludzie na ulicach życzą Żydom śmierci, rzucają materiały zapalające na synagogi, a na domach zamieszkiwanych przez ludność żydowską malują gwiazdy Davida. Zdaniem Roth środkiem do przeciwdziałania tego rodzaju postawom jest przywoływanie pamięci o historycznych wydarzeniach.
Kanclerz Scholz w swym przemówieniu w Synagodze uznał za „hańbę” fakt, że w „2023 r. znów drzwi i ściany domów zostają obsmarowane gwiazdami Davida” oraz że radykalnie islamistyczny Hamas nawołujący do mordowania Żydów jest „fetowany na naszych ulicach i placach”. Scholz zagroził migrantom wydaleniem ich z kraju, jeśli będą się zachowywać antysemicko. Ten, kto będzie przejawiał postawę antysemicką − mówił − ryzykuje utratę uzyskania prawnego statusu pozwalającego na pobyt w Niemczech. Podkreślił, że „właśnie teraz” Niemcy muszą wypełnić swą obietnicę „Nigdy więcej”, daną po Holocauście. „Nie będziemy tolerować antysemityzmu” − zapowiedział.
W niemieckiej kulturze pamięci − jak podkreślono − zbrodnie nazistowskie i bezprecedensowość tego, czym był Holocaust, odgrywają nadrzędną rolę. Dlatego też z puli federalnej wspierane są finansowo nie tylko projekty służące rozliczaniu się z narodowym socjalizmem, ale finansowane są też Miejsca Pamięci, centra dokumentacyjne oraz pomniki będące przestrogą przed terrorem stosowanym przez narodowych socjalistów i przywołujące pamięć jego ofiar.
Z okazji upamiętnienia ofiar pogromu z 9 listopada 1938 r. przewidziana była też debata w Bundestagu pt. „Dostrzec (i wypełnić) odpowiedzialność historyczną − ochronić życie ludności żydowskiej w Niemczech”. (M. Wagińska-Marzec)
10.11.2023
https://www.tagesschau.de/inland/innenpolitik/bundestag-debatte-antisemitismus-100.html
https://www.tagesschau.de/inland/innenpolitik/steinmeier-appell-hamas-100.html