Uniper w „rosyjskiej pułapce gazowej”
#energetyka #Niemcy #Rosja #gaz #Uniper
Jak donosi gazeta „Süddeutsche Zeitung” (SZ, 17.08.2022), największy niemiecki importer gazu ‒ firma Uniper ‒ notuje wysokie dzienne straty, wahające się od 60 do 100 mln euro, spowodowane brakiem zakontraktowanych dostaw gazu z Federacji Rosyjskiej. Władze spółki podały, że w pierwszej połowie roku straty sięgnęły 12,3 mld euro, do czego przyczyniła się wojna w Ukrainie i jej polityczne oraz gospodarcze konsekwencje.
Dziennikarz SZ Thomas Fromm podkreśla, że w przypadku tej stworzonej w 2016 r. spółki wyczerpał się jej zasadniczy model biznesowy, bazujący na zakupie taniego rosyjskiego gazu i jego przekazywaniu dalej. Zdaniem dyrektora generalnego Uniperu Klausa-Dietera Maubacha firma stała się „pionkiem w konflikcie”, a Rosja straciła miano „solidnego dostawcy”. Dodatkowo Uniper ze względów politycznych „nie był w stanie przenieść podwyżek cen” na inne podmioty, gdyż „istniejące umowy spółki w dużej mierze dotyczą odsprzedaży gazu niemieckim odbiorcom”, a w przypadku, kiedy Rosja drastycznie odcięła dostawy w połowie czerwca br., Uniper musiał uzupełnić brakujący wolumen. Spółka, aby wypełnić swoje stare zobowiązania i nadal zaopatrywać klientów, zmuszona była zakupić po znacznie wyższych cenach gaz od nowych oferentów, ale nie mogła renegocjować swoich kontraktów dotyczących odsprzedaży gazu dotychczasowym klientom, co doprowadziło do problemów z wypłacalnością, a następnie do miliardowych strat.
Należy podkreślić, że obecnie rosyjski Gazprom dostarcza przez gazociąg Nord Stream 1 ok. 20% dotychczasowego przesyłu, usprawiedliwiając ograniczenia tzw. siłą wyższą; nie ma też perspektyw na szybką poprawę tej sytuacji. Władze Uniperu podkreślają, że generowanie tak dużych strat może potrwać nawet do końca września, gdyż dopiero od października wchodzi w życie nowa opłata gazowa uchwalona przez rząd federalny, która ma na celu odciążenie importerów gazu. Mechanizm zakłada możliwość składania przez przedsiębiorstwa wniosków o wyliczenie strat powstałych w wyniku ograniczenia dostaw z Rosji oraz uzyskanie zwrotu 90% tych kosztów. Jednocześnie cena gazu dla konsumentów w Niemczech wzrośnie o 2,419 centa za kilowatogodzinę jak zauważa Fromm, w ten sposób straty m.in. firmy Uniper będą przerzucane w dużej mierze na niemieckie gospodarstwa domowe.
Dodatkowo, aby zapobiec upadkowi Unipera, rząd federalny uruchomił w lipcu pakiet pomocowy dla tej firmy, przewidujący wsparcie w wysokości ok. 15 mld euro, a także przejęcie 30% akcji. Z tego względu Uniper, którego 80% akcji należy obecnie do fińskiego koncernu energetycznego Fortum, nie może wypłacać akcjonariuszom dywidendy, a członkom zarządu ‒ poza stałym wynagrodzeniem ‒ premii. Jesienią br. grupa zamierza uzyskać zgodę akcjonariuszy na dodatkowe kroki ratunkowe na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu. (WO)
19 sierpnia 2022
https://www.sueddeutsche.de/politik/uniper-gas-milliarden-verluste-1.5640738