Uchwała Bundestagu w sprawie wsparcia dla Ukrainy
#Ukraina #Rosja #Niemcy #Bundestag #dostawy broni
Dnia 28 kwietnia br. w Bundestagu odbyła się debata nad wspólną uchwałą klubów koalicji rządowej (SPD, Zieloni, FDP) oraz opozycyjnej chadecji. Projekt uchwały nosił wymowny tytuł: „Obrona pokoju i wolności w Europie ‒ wszechstronne wsparcie dla Ukrainy”.
Uchwała zawierała analizę wydarzeń związanych z trwającą już 2 miesiące wojną w Ukrainie. „W najostrzejszych słowach” potępiono agresję Rosji na Ukrainę, pisząc o zamachu na jej suwerenność, wolność i wartości europejskie. Potępiono także zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjskie siły zbrojne. Następnie wezwano stronę rosyjską do natychmiastowego zawieszenia broni, wycofania wszystkich swoich sił z Ukrainy oraz podjęcia z nią rozmów pokojowych.
Przypomniano, że w wyniku rosyjskiej agresji miliony Ukraińców zostało uchodźcami. Wzywa się wobec tego państwa Zachodu nie tylko do ułatwienia uchodźcom pobytu na ich terytoriach, ale też do udziału w wypracowywaniu planów powojennej odbudowy Ukrainy.
W uchwale wyrażono poparcie dla sankcji zastosowanych wobec Rosji przez Unię Europejską oraz inne państwa, a także wezwano do usunięcia luk w reżimie ograniczeń, np. objęcia sankcjami wszystkich banków rosyjskich. Podkreślono, że jakakolwiek współpraca z reżimem Putina, czy to w organizacjach, czy różnych innych formatach międzynarodowych, jest wykluczona. Zdecydowano się też wezwać Chiny do rezygnacji „z poparcia dla wojny”.
Zaakcentowano potrzebę zmniejszenia zależności od rosyjskich surowców energetycznych i konieczność dywersyfikacji dostaw oraz przyspieszonego rozwoju źródeł energii odnawialnej. W uchwale pojawił się też fragment nawiązujący do wzmocnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz w tym kontekście napisano o konieczności przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji oraz wsparcia dla działaczy opozycyjnych pochodzących z Rosji i Białorusi.
Kluczowy był jednak fragment uchwały odnoszący się do dostaw niemieckiej broni do Ukrainy. Przypomniano, że Ukraina realizuje prawo do samoobrony przed agresją, wynikające z Karty Narodów Zjednoczonych, dlatego strona niemiecka dostarcza Ukrainie broń oraz „rekompensuje” dostawy broni poradzieckiej z państw Europy Środkowo-Wschodniej. W uchwale zapisano, że procedury związane z dostawami broni na Ukrainę mają być przyspieszone, a rząd rozpatrzy możliwość dostaw broni ciężkiej oraz przeszkolenia żołnierzy ukraińskich w zakresie jej wykorzystania. Dodano jednak, że dostawy te nie mogą „narażać na uszczerbek zdolności Niemiec w zakresie obrony Sojuszu” i mają być koordynowane z partnerami w ramach NATO. Następnie wezwano rząd do poparcia członkostwa Szwecji i Finlandii w Sojuszu.
Projekt uchwały poddano pod głosowanie imienne. Został poparty przez zdecydowaną większość polityków zasiadających w Bundestagu: za głosowało 586 deputowanych pochodzących z partii koalicji rządowej oraz opozycyjnej CDU/CSU. Przeciw uchwale było 100 posłów, głównie z Alternatywy dla Niemiec oraz Die Linke, a 7 deputowanych wstrzymało się od głosu. (VS)
29 kwietnia 2022
https://dserver.bundestag.de/btd/20/015/2001550.pdf
https://www.bundestag.de/dokumente/textarchiv/2022/kw17-de-selbstverteidigung-ukraine-891272