Trzecia Konferencja z cyklu Green-Culture w Lipsku
#GreenCulture #konferencja #Lipsk #BKM #zielonakultura #Niemcy
W dniach 30.11–1.12.2023 r. w gmachu opery w Lipsku odbędzie się trzecia konferencja poświęcona Zielonej Kulturze w ramach cyklu tego typu spotkań, zainicjowanych przez minister stanu ds. kultury Claudię Roth. Spotkają się na niej przedstawiciele świata kultury, polityki, administracji, nauki i społeczeństwa obywatelskiego, aby wspólnie dyskutować nad pomysłami i rozwiązaniami dotyczącymi ekologicznych zmian w kulturze i mediach.
Pierwsza z konferencji odbyła się w Bremerhaven i była poświęcona sprawom transformacji ekologicznej w sektorze kultury i przemysłów kreatywnych. Druga miała miejsce w Monachium i jej tematem były media audiowizualne. Podczas konferencji w Lipsku w centrum uwagi znajdzie się krajobraz teatralny i orkiestrowy.
W czasie konferencji rozważane będą m.in. pytania: w jaki sposób teatry i orkiestry mogą prowadzić swą działalność, uwzględniając bardziej zrównoważony rozwój? Jakie inicjatywy są już podejmowane w dziedzinie gospodarki o obiegu zamkniętym? Czy istnieje potrzeba ustalenia wspólnych standardów ekologicznych dla sztuk scenicznych? Przed jakimi szczególnymi wyzwaniami stoją obecnie instytucje kultury na terenach wiejskich, jeśli chodzi o zachowanie równowagi ekologicznej? Ponadto dyskutowane będą też kwestie kompensaty, dostosowania się do skutków zmian klimatycznych oraz odporności, jak również kwestie kooperacji i perspektyw europejskich.
Podczas jednego ze spotkań warsztatowych przewidziano również zaprezentowanie utworzonego we wrześniu 2023 r. na płaszczyźnie federalnej Centralnego Punktu kontaktowego Green Culture (Zentrale Anlaufstelle Green Culture). W programie przewidziane są wykłady, rozmaite warsztaty tematyczne, dyskusje podiumowe i rozmowy. Więcej szczegółów dotyczących programu można znaleźć na stronie opery w Lipsku.
Organizatorami trzeciej konferencji poświęconej Zielonej Kulturze są: urząd pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów (BKM) we współpracy z Operą Lipską (Oper Leipzig) i filharmonią (Gewandhaus zu Leipzig) oraz władzami miasta.
Opera w Lipsku jest uważana − dzięki swym projektom w zakresie bilansowania klimatu, tworzenia kostiumów pod kątem ekologicznym, a także produkcji artystycznych uwzględniających zrównoważony rozwój środowiska − za pioniera w zakresie transformacji ekologicznej. Władze miasta Lipsk zainicjowały ze swej strony również wiele projektów, które wspierają instytucje kultury na drodze przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju i doradzają im merytorycznie. Z kolei trzeci ze współorganizatorów, słynny Gewandhaus zu Leipig przeprowadza systematycznie już od 2009 r. szeroko zakrojone przedsięwzięcia pod kątem energooszczędnych renowacji i prac modernizacyjnych, które umożliwiły dodatkową redukcję zużycia energii w ciągu roku o 20%. (M. Wagińska-Marzec)
16.11.2023