Temat Ukrainy w wystąpieniu Scholza na forum Bundestagu
#Niemcy #Scholz #Ukraina #Bundestag #Unia Europejska
Dnia 19 maja br. kanclerz Olaf Scholz wystąpił w Bundestagu, odnosząc się głównie do tematu rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz polityki rządu Niemiec. Impulsem do wystąpienia Scholza były zarzuty formułowane przez opozycyjną chadecję, polityków z koalicyjnych partii Zielonych i FDP, a także niemieckich i zagranicznych ekspertów, wreszcie ambasadora Ukrainy w Berlinie, dotyczące tego, że kanclerz nie przedstawia szerzej swojego stanowiska na temat pomocy dla Ukrainy, a przede wszystkim ‒ udzielając wywiadów i wypowiedzi dla mediów ‒ unika konkretów.
W Bundestagu szef niemieckiego rządu podjął więc próbę określenia swojego stanowiska wobec najważniejszych tematów związanych z rosyjską agresją na Ukrainę, czyli wsparcia Niemiec dla strony ukraińskiej, członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej oraz reform Bundeswehry. Kanclerz powtórzył, że rząd Niemiec nadal będzie wspierał Ukrainę zarówno poprzez dostawy broni, jak i pomoc humanitarną oraz finansową. Podkreślił, iż nie widzi „źródła eskalacji” konfliktu w działaniach wspierających Ukrainę, która przecież jest ofiarą agresji. Jego zdaniem, Putin popełnił błąd, nie spodziewając się wspólnej reakcji na rosyjską agresję ze strony Zachodu i dalej tkwi w błędzie, uważając, iż poprzez bombardowania uda mu się nakłonić Kijów do „pokoju na zasadzie dyktatu”. „Rosja nie może zwyciężyć w tej wojnie, Ukraina musi przetrwać” ‒ podkreślił kanclerz Niemiec.
Po raz kolejny kanclerz przekonywał, że działania wspierające Ukrainę, np. poprzez dostawy broni, muszą być „dobrze przemyślane oraz skoordynowane z sojusznikami”. Ponownie stwierdził też, że NATO nie może być stroną konfliktu i nie można dopuścić do wybuchu III wojny światowej. Dodał w tym kontekście, że jego zdaniem przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO będzie służyło wzmocnieniu Sojuszu. Do działań nakierowanych na „obronę pokoju” Scholz zaliczył inicjatywę jego gabinetu dotyczącą utworzenia funduszu specjalnego dla modernizacji Bundeswehry. W przemówieniu akcentował potrzebę szybkiego wprowadzenia odpowiednych zmian do Ustawy Zasadniczej oraz dziękował opozycyjnej chadecji za udział w negocjacjach na ten temat.
Ważnym wątkiem wystąpienia Scholza było stanowisko RFN wobec polityki unijnej związanej z wojną w Ukrainie. Mówiąc o pomocy dla Ukrainy, kanclerz oświadczył, że Ukraina „jest częścią europejskiej rodziny”, dlatego podczas najbliższego szczytu UE (30-31.05) muszą być przedyskutowane założenia dotyczące „funduszu solidarności” wspierającego Ukrainę na jej „szlaku europejskim” oraz planu jej powojennej odbudowy. Równocześnie kanclerz solidaryzował się z wypowiedzią francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona nt. negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w UE, podkreślając, podobnie jak szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock podczas wizyty w Kijowie (10.05), że na tym szlaku „nie ma skrótów”. W tym kontekście wspomniał też o państwach regionu Bałkanów Zachodnich „prowadzących intensywne reformy” w celu osiągnięcia członkostwa w UE. Podkreślił, że wchodzenie tych państw do UE jest w jej „strategicznym interesie”: to nie tylko podniesie poziom bezpieczeństwa w regionie, ale i ubezpieczy go przed destruktywnym wpływem innych graczy, takich jak Rosja.
Należy dodać, że słowa kanclerza odrzucające „pokój pod dyktando” Kremla, ale też wspomnienie o potrzebie przekonania Putina do wejścia w „poważne rozmowy o pokoju” z Ukrainą wskazują, że rząd Niemiec rozważa możliwość pośrednictwa w tych rozmowach, podobnie jak w przypadku „formatu normandzkiego”. (VS)
20 maja 2022
https://www.tagesschau.de/inland/regierungserklaerung-scholz-105.html