Targi Książki we Frankfurcie nad Menem w cieniu wydarzeń na Bliskim Wschodzie i wojny na Ukrainie
#Frankfurt/Menem #TargiKsiążki #Słowenia #NagrodaPokojowaKsięgarzyNiemieckich
Otwarcia tegorocznych międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie n. Menem (Frankfurter Buchmesse) dokonała w dniu 17 października 2023 r. minister stanu ds. kultury Claudia Roth, w zastępstwie kanclerza Olafa Scholza, który udał się z wizytą do Izraela.
Z uwagi na ostatnie tragiczne wydarzenia w świecie i niespodziewany atak Hamasu na Izrael, organizatorzy targów postanowili w ostatniej chwili dokonać pewnych zmian w ich programie. Jürgen Boss, dyrektor Targów Frankfurckich, oświadczył, że: „Terror nigdy nie może zwyciężyć”. Chciano w sposób szczególny uwypuklić zwłaszcza głosy żydowskie i izraelskie. W imię solidarności z Izraelem zaplanowano m.in. (18.10 br.) dyskusję panelową pt. „W trosce o Izrael” („Aus Sorge um Israel”), w której udział wzięła również minister Roth.
Wiele emocji i kontrowersji wzbudził swym wystąpieniem podczas inauguracji jeden z zaproszonych gości honorowych, słoweński filozof Slavoj Žižek, który potępiając wprawdzie atak terrorystyczny Hamasu na ludność Izraela, podkreślił jednocześnie, że należy wysłuchać także racji Palestyńczyków i uwzględnić ich punkt widzenia, jeśli chce się zrozumieć istotę tego konfliktu.
Podczas targów obecny był też wątek rosyjski. W panelu pt. „Nadzieja dla Rosji: ktokolwiek, jakimś sposobem, kiedyś?” uczestniczyła m.in. minister Roth, jak również rosyjski pisarz na emigracji Dmitrij Głuchowski oraz Michail Schischkin. Temat przewodni panelu dotyczył kwestii, czy Rosja wkroczy kiedykolwiek na drogę demokracji i praworządności oraz jaką rolę mogłyby w tym odegrać literatura i język?
Roth odwiedziła również stoisko Ukrainy, na którym przedstawiono m.in. projekt niemiecko-ukraiński, mający służyć wzmocnieniu wymiany w dziedzinie literatury między obu krajami. Jest on realizowany pod patronatem Börsenvereins des Deutschen Buchhandels, w ścisłej kooperacji z Frankfurter Buchmesse i wieloma partnerami z Ukrainy. Projekt jest dotowany z budżetu urzędu pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów (BKM) kwotą 900 tys. euro.
W programie imprez targowych zaplanowano też rozmowę z historykiem, dyrektorem Centrum Edukacjnego Anne Frank (Bildungsstätte Anne Frank) Meronem Mendelem, a także występ mieszkającej w Tel Awiwie i Berlinie autorki i działaczki na rzecz pokoju Lizzie Doron.
Gościem honorowym 75. edycji Targów Frankfurckich jest Słowenia, która prezentuje swe nowości wydawnicze i różnorodny krajobraz literacki we własnym pawilonie pod hasłem „Waben der Worte” (Słowa jak plaster miodu), a także podczas licznych wydarzeń towarzyszących. Punktem centralnym ekspozycji jest wystawa „Książki Słowenii” („Books of Slovenia”). Minister Roth wraz z jej słoweńską odpowiedniczką Astą Vrečko przedstawiły ponadto tzw. Manifest Lublański („Ljubljana Manifesto”), podkreślający znaczenie czytelnictwa. Jest on popierany przez międzynarodowe stowarzyszenia z dziedziny literatury (m.in. PEN-International, Deutsche Akademie für Sprache und Dichtung i in.).
Podczas tegorocznych targów BKM po raz pierwszy zaprezentował własne, samodzielne stoisko, na którym wyeksponowano m.in. tzw. Paszport do Kultury („KulturPass”) − specjalną ofertę skierowaną do młodych ludzi, którzy ukończyli w bieżącym roku 18 lat; „KulturPass” umożliwia im skorzystanie z szerokiego spektrum wydarzeń kulturalnych (koncert, kino, teatr); pozwala też na zakup książek, płyt etc. za kwotę 200 euro.
W ostatnim dniu wydarzeń targowych we frankfurckim Kościele św. Pawła (Frankfurter Paulskirche) odbędzie się (22.10 br.) uroczyste wręczenie tradycyjnej Nagrody Pokojowej Księgarzy Niemieckich. W 2023 r. otrzyma ją brytyjski pisarz pochodzenia indyjskiego Salman Rushdie, uważany − jak uznało jury − za jednego z najbardziej gorliwych orędowników wolności słowa i swobody myślenia. (M. Wagińska-Marzec)
20.10.2023
https://www.deutschlandfunk.de/eroeffnung-im-schatten-des-krieges-in-nahost-100.html