Targi Książki w Lipsku 2023 w pełnym rozkwicie
#Lipsk #książki #targi
Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa Targi Książki w Lipsku (Leipziger Buchmesse), jedna z najważniejszych imprez w branży księgarskiej i wydawniczej, znów mogły się odbyć w pełnym wymiarze (od 27 do 30 kwietnia 2023 r.). Wydarzenie to przyciągnęło ok. 2 tys. wystawców z 40 krajów. Targom towarzyszył bogaty program kulturalny obejmujący blisko 3 tys. imprez, zorganizowanych zarówno w przestrzeni targowej, jak też w ponad 300 miejscach na terenie miasta. Miłośnicy literatury i czytelnicy mieli zatem wiele okazji, by zapoznać się z nowościami na rynku księgarskim.
Podczas inauguracji w gmachu lipskiego Gewandhausu (26.04.2023) minister stanu ds. kultury Claudia Roth podkreśliła, że Targi Lipskie były zawsze szczególnym świętem dla czytelników, autorów i przedstawicieli wydawnictw. W trakcie uroczystości została wręczona nagroda „Leipziger Preis der Europäischen Verständigung 2023”, przyznawana za działanie na rzecz europejskiego porozumienia. Otrzymała ją rosyjsko-żydowska pisarka Maria Stepanova, którą wyróżniono za tomik poezji „Mädchen ohne Kleider”, wydany nakładem wydawnictwa Suhrkamp w 2022 r. Od inwazji Rosji na Ukrainę przebywa ona na emigracji w Niemczech.
W centrum uwagi podczas Leipziger Messe 2023 była Austria. Na jej stoisku oraz w ramach ponad 100 wydarzeń towarzyszących można się było zapoznać z różnorodną sceną księgarską i wydawniczą tego kraju, a także odkrywać najnowszą twórczość znanych i mniej znanych pisarzy austriackich. Obok literatury niemieckiego obszaru językowego w tym roku wyeksponowana została również literatura Europy Środkowej, Wschodniej i Południowozachodniej. Na odrębnym stoisku zaprezentowała swe nowości na rynku księgarsko-wydawniczym także Ukraina.
Po raz pierwszy w tegorocznej edycji Targów własne stoisko wystawowe wraz ze sceną miał Urząd pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów (BKM). Instytucje kulturalne, dotowane ze środków BKM, mogły na nim zaprezentować swe inicjatywy i projekty, przedstawiając szeroką paletę działalności literackiej i medialnej wspieranej finansowo przez rząd.
Swą obecność podczas Targów zaznaczyła także minister Roth, biorąc aktywny udział w licznych wydarzeniach targowych. Wraz z niemieckim literaturoznawcą Janem Philippem Reemtsmanem, wieloletnim dyrektorem Hamburskiego Instytutu Badań Społecznych, uczestniczyła m.in. w dyskusji podiumowej zatytułowanej „Porozmawiajmy. O demokracji”, która została zorganizowana przez berliński PEN-Club (PEN Berlin e.V.) z udziałem pisarzy na emigracji, prześladowanych w ich krajach pochodzenia. Oprócz tego Roth odbyła też rozmowy z reporterami dziecięcymi, uczestniczyła w spotkaniach z czytelnikami etc.
W ramach wydarzeń BKM na uwagę zasługuje także: „‛Debata o Europie’: Bośnia & Hercegowina i Gruzja”, zorganizowana przez Deutsche Akademie für Sprache und Dichtung, w której udział wzięli przedstawiciele Austriackiego Instytutu ds. Polityki Międzynarodowej (Österreichisches Institut für Internationale Politik) oraz czasopisma „Osteuropa”.
Każdego dnia na stoisku BKM można było uzyskać porady i informacje na temat tzw. Paszportu do Kultury (KulturPass) dla młodych ludzi kończących w tym roku 18 lat. Niezależnie od tego miało miejsce spotkanie informacyjne dotyczące tego projektu (28.04), zorganizowane we współpracy z niemieckim stowarzyszeniem księgarskim: Börsenverein des Deutschen Buchhandels.
Na uwagę zasługują ponadto wydarzenia przygotowane przez Deutscher Übersetzerfonds, jak rozmowa podiumowa z koreańsko-amertykańską poetką Don-Mee Choi i jej tłumaczką Uljaną Wolf czy też spotkanie z tłumaczami Henriette Reisner i Volkerem Weichselem.
Zainteresowanie wzbudził także performance poetycki pt. „Świergot poezji” („Lyrikgezwischer”), jak również rozmowa z Michaelem Sacherem, posłem Bundestagu, odpowiedzialnym z ramienia frakcji Zielonych za sprawy wydawnictw, bibliotek i literatury. Przedmiotem rozmowy była m.in. kwestia wspierania czytelnictwa w Niemczech. Ostatniego dnia uwagę gości targowych przyciągnął slam poetycki „Best of Poetry Slam”, zaprezentowany na scenie przy stoisku BKM.
W 2023 r. Leipziger Buchmesse otrzymały wsparcie z budżetu BKM w wysokości 3 mln euro (w ramach programu NEUSTART KULTUR). Dzięki temu można było zredukować wysokość opłat za stoiska do 50%, co było istotne głównie dla małych wydawnictw. Dotacje pozwoliły też na rozwinięcie nowych formatów, ukierunkowanych zwłaszcza na ludzi młodych (m.in. Kreativcampus UVERSE) oraz na rozbudowanie ofert cyfrowych. Uruchomiono też nowy format streamingowy „Buchmesse ON AIR”, który stwarzał możliwość cyfrowego obejrzenia najważniejszych wydarzeń targowych na żywo. (M. Wagińska-Marzec)
https://www.leipziger-buchmesse.de/de/erleben/was-ist-neu/buchmesse-on-air/