Szef chadeków apeluje o nowe otwarcie w relacjach z Polską
#Merz #CDU #Polska #wybory #TrójkątWeimarski #Francja
Po wyborach parlamentarnych w Polsce temat relacji z Warszawą zyskał w Niemczech nową dynamikę. Lider opozycji Friedrich Merz (CDU), występując w Bundestagu 19 października br., zaapelował, aby uczynić z Polski pierwszorzędnego partnera. Uzasadniał to m.in. obecną sytuacją międzynarodową zdominowaną wojną na Ukrainie i kryzysem na Bliskim Wschodzie.
Merz dowodził, że wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce oraz perspektywa utworzenia nowego rządu to dobra okazja do nowego otwarcia w relacjach z Polską. Tym bardziej że − jego zdaniem − stosunki z Francją nie są satysfakcjonujące i wystarczające w obliczu obecnych wyzwań. Współpraca Berlina z Paryżem wyraźnie osłabła i teraz jest to bardziej luźne współistnienie niż efektywne współdziałanie. Szef opozycji zaproponował więc, aby w 60. rocznicę podpisania Traktatu Elizejskiego zainicjować konkretne działania, a nie ograniczyć się jedynie do podniosłych celebracji. Konieczne jest wprowadzenie nowej dynamiki w stosunkach z Francją – mówił Merz.
Płynnie przechodząc do tematu relacji z Polską, Merz potwierdził, jaką wagę przywiązuje do wschodniego partnera. Podkreślił imponujący rozwój gospodarczy Polski i jej ważną rolę w przebudowie europejskiej architektury bezpieczeństwa. Dlatego – dowodził – władze Niemiec powinny, nawet jeszcze przed utworzeniem rządu w Warszawie, opracować nową agendę strategiczną. Zaproponował też pogłębienie współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, stanowiącego platformę współdziałania Niemiec z dwoma najważniejszymi ich partnerami w Europie – Francją i Polską.
Chadecy to według sondaży najsilniejsza obecnie siła polityczna w Niemczech, dla której poparcie przekracza 30%. Sam Merz wielokrotnie podkreślał polski sukces gospodarczy i umiejętność lepszego radzenia sobie w Polsce z uchodźcami z Ukrainy. Chwalił również zaawansowaną cyfryzację kraju, która dla rządu w Berlinie powinna być przykładem. W lipcu 2022 r. odwiedził Warszawę. Było to w czasie, gdy Niemcy poddawano wzmożonej krytyce ze względu na nieudany Ringtausch (planowane przekazanie Polsce niemieckich czołgów w zamian za dostarczone Ukrainie poradzieckie czołgi). Spotkał się wtedy m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim, Jarosławem Kaczyńskim i Donaldem Tuskiem. Był to mocny sygnał ze strony Merza, że nie zgadza się ze sposobem podejścia kanclerza Olafa Scholza do Polski i opowiada się za innym traktowaniem wschodniego partnera, zwłaszcza w sytuacji toczonej przez Rosję wojny w Ukrainie. (P. Tepper)
24.10.2023
https://www.bundestag.de/mediathek?videoid=7602215#url=L21lZGlhdGhla292ZXJsYXk/dmlkZW9pZD03NjAyMjE1&mod=mediathek