Szczyt NATO w Madrycie
#NATO #Finlandia #Szwecja #Ukraina #Rosja #KoncepcjaStrategiczna #flankawschodnia
W dniach 28-30.06 odbył się w Madrycie szczyt NATO. Ze względu na znaczenie i rangę podejmowanych tematów, poparcie dążeń do członkostwa Finlandii i Szwecji, wyznaczenie strategicznych kierunków działania na przyszłość, a także trwający konflikt na Ukrainie jest on już często określany mianem szczytu „przełomowego”, który przejdzie do historii współpracy transatlantyckiej.
W spotkaniu uczestniczyli nie tylko przywódcy 30 państw członkowskich, ale również ich odpowiednicy z: Australii, Finlandii, Gruzji, Japonii, Korei Południowej, Nowej Zelandii, Szwecji i Unii Europejskiej. Dodatkowo przemówienie poprzez łącze wideo wygłosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Agenda spotkania obejmowała 3 sesje plenarne i 6 dużych bloków tematycznych. Pierwszy z nich dotyczył wzmocnienia polityki odstraszania i obrony NATO. W tej części poruszono m.in. zagadnienia: obrony zbiorowej, odstraszania, obecności wojskowej Paktu na flance wschodniej, cyberprzestrzeni, broni masowego rażenia, obrony powietrznej, morskiej gotowości Sojuszu, transportu i logistyki, wspólnych ćwiczeń, wydatków na obronę czy misji Paktu w Kosowie oraz Iraku. Drugi blok tematyczny obejmował wsparcie dla Ukrainy, odpowiedź sojuszników na rosyjską inwazję oraz dalsze relacje z Rosją. Trzecia grupa problemów koncentrowała się wokół nowej Koncepcji Strategicznej NATO 2022. Czwarta odnosiła się do polityki partnerstwa i otwartych drzwi, w tym wniosku o przystąpienie do Paktu Finlandii i Szwecji, relacji z Bośnią i Hercegowiną, Gruzją, Republiką Mołdawii, ale też współpracy z partnerami z regionu śródziemnomorskiego czy Azji i Pacyfiku, partnerstwa euroatlantyckiego, programu Partnerstwo dla Pokoju itd. Kolejny dział grupował kwestie dostosowywania NATO do różnorakich wyzwań i zagrożeń, takich jak choćby: terroryzm, cyberataki, polityka Chin, nowoczesne technologie czy wpływ zmian klimatu na bezpieczeństwo. Część ostatnia dotyczyła jedności transatlantyckiej i solidarności Sojuszu, w tym działań na rzecz pokoju, zapobiegania konfliktom czy ochrony obywateli i podstawowych wartości.
Do najważniejszych ustaleń szczytu zaliczyć należy m.in.: poparcie dla członkostwa Finlandii i Szwecji, przyjęcie nowej Koncepcji Strategicznej, zwiększenie sił szybkiego reagowania (z obecnych 40 tys. do ponad 300 tys.), wzmocnienie na flance wschodniej grup bojowych do poziomu brygady czy utworzenie w Polsce stałej kwatery głównej V korpusu armii USA. (SW)
1 lipca 2022
https://www.nato.int/cps/en/natohq/news_196910.htm#1