Sympozjum badawcze poświęcone tożsamości Serbołużyczan
#ZZIP #Serbołużyczanie #Jan Buck #Muzeum Ziemi Lubuskiej
W dniu 2.02.2024 r. w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze miało miejsce Międzynarodowe Sympozjum Badawcze: „Hommage à Jan Buck” − lubuskie i dolnośląskie konteksty: geografia, historia i sztuka”. Prelegentami byli m.in. historycy, historycy sztuki, a także pasjonaci problematyki serbołużyckiej.
Seminarium zorganizowane zostało w ramach projektu naukowo-wystawienniczego „Hommage à Jan Buck” (2022–2025) zainicjowanego przez Instytut Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego pod kierownictwem naukowym dr Lidii Głuchowskiej. Przyczynkiem do organizacji seminarium była miniona rocznica urodzin Jana Buka/Bucka (1922–2019), artysty serbołużyckiego utrzymującego kontakty z polską sceną artystyczną. Jak możemy przeczytać na stronie Muzeum Ziemi Lubuskiej: „Dokonania Jana Buka/Bucka są symbolem tożsamości Serbołużyczan”. Obecnie zamieszkują oni część terenów Brandenburgii i Saksonii, a dawniej zasiedlali obszary, które przynależą do obecnych polskich województw lubuskiego czy dolnośląskiego, w których skład wchodzą też Ziemie Zachodnie i Północne (ZZiP). Część Łużyc znalazła się bowiem w granicach państwa polskiego po II wojnie światowej, nie wykształcając samodzielnego województwa, partycypując jednak jako region historyczny o swoistej odrębności kulturowej, m.in. poprzez przejawiane przez mieszkańców polskich Łużyc próby zmierzające do zbudowania tożsamości regionalnej na bazie zastanego dziedzictwa kulturowego.
Na terenach ZZiP od lat podejmuje się problematykę serbołużycką. Dr Tomasz Fetzki z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Zielonogórskiego opowiedział o „śladach” kultury serbołużyckiej w Lubuskiem i Dolnośląskiem. Podczas sympozjum głos zabrał m.in. prof. Tomasz Jaworski z Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego, pełniący funkcję Prezesa Towarzystwa Studiów Łużyckich. Wygłosił on referat o polskiej sorabistyce oraz o dziejach i dorobku Towarzystwa Studiów Łużyckich w Zielonej Górze w latach 1992-2017. Problematykę relacji serbołużycko-polskich wobec zmieniających się podziałów granicznych podjął dr hab. Piotr Pałys, prof. Instytutu Śląskiego w Opolu, który zastąpił dr. Pëtša Šurmana/Petera Schurmanna z Instytutu Serbołużyckiego w Chociebużu, wygłaszając własny referat.
Dotychczas w ramach projektu zorganizowano cztery konferencje naukowe oraz pięć wystaw towarzyszących, na których prezentowano prace polskich, serbołużyckich i niemieckich artystów. (N. Gorzkiewicz)
6 lutego 2024
https://mzl.zgora.pl/aktualnosci/miedzynarodowe-sympozjum-badawcze/