Stan zaufania do partnerstwa amerykańsko-niemieckiego
#badania #opiniapubliczna #USA #Niemcy #partnerstwo
Wojna Rosji w Ukrainie, oznaczająca zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy oraz podważająca w sposób trwały porządek międzynarodowy, stała się też czynnikiem spajającym w sposób niemal bezprecedensowy wspólnotę transatlantycką. W ten korzystny, jakkolwiek niezamierzony przez Putina trend wpisuje się pozytywny wynik ocen Amerykanów i Niemców na temat współpracy ich państw. Można powiedzieć, że działania władz USA i Niemiec w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę spowodowały wzrost wzajemnego zaufania.
Z badania opublikowanego w połowie czerwca 2022 r. („The State of Trust and the US-German Partnership: A Transatlantic Survey”) wynika, że większość Niemców i Amerykanów przywiązuje decydującą wagę do współdziałania swoich państw w wysiłkach na rzecz stabilnego świata. Większość ankietowanych w obu państwach uważa za priorytet obronę demokracji, walkę ze zmianami klimatycznymi oraz zapewnienie wzrostu gospodarczego. Wśród młodych Amerykanów i Niemców przeważa pogląd, że partnerstwo transatlantyckie będzie się dalej pomyślne rozwijało.
Ankietowanym Amerykanom i Niemcom zadano pytania o stopień zaufania do stabilności partnerstwa amerykańsko-niemieckiego, o rolę rządu i biznesu w przywracaniu zaufania do demokracji oraz o ocenę globalnych wyzwań stojących przed oboma państwami. Zdecydowana większość w obu państwach jest przekonana, że partnerstwo amerykańsko-niemieckie jest obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej (Amerykanie ‒ 70%, Niemcy ‒ 75 %) oraz że odgrywa ono kluczową rolę w zapewnieniu stabilności globalnej (Amerykanie ‒ 73%, Niemcy ‒ 71%).
Respondenci uznali, że podstawę partnerstwa stanowią sojusze w zakresie bezpieczeństwa i obrony (Amerykanie ‒ 74%, Niemcy ‒ 76%), ale ważną rolę przypisuje się gospodarce i stosunkom handlowym (Amerykanie ‒ 74%, Niemcy ‒ 79%).
Zgodna jest opinia, że walka ze zmianami klimatycznymi stanowi obecnie jeden z zasadniczych priorytetów partnerstwa amerykańsko-niemieckiego (dla Niemców jest to główne zadanie, dla Amerykanów ‒ pozostaje ono na drugim miejscu po działaniu na rzecz rozwoju gospodarczego i tworzenia miejsc pracy). Wśród najważniejszych priorytetów partnerstwa znalazło się także wzmacnianie demokracji jako głównej, wspólnej wartości.
Generalna konkluzja płynąca z analizy wyników badań to silne zaufanie do amerykańsko-niemieckiego partnerstwa, co należy tłumaczyć jako skutek wojny w Ukrainie i wzrostu poczucia zagrożenia. Przy czym to zaufanie jest większe wśród osób młodych, zarówno wśród Amerykanów, jak i Niemców. (JK)
30 czerwca 2022