Środki na inwestycje dla znaczących instytucji kulturalnych w Niemczech
#kultura #instytucje #ClaudiaRoth
Minister stanu ds. kultury Claudia Roth poinformowała w dniu 19.03.2024 r. o udostępnieniu ok. 23 mln euro na prace renowacyjne i modernizacyjne dla ponad 30 znaczących w skali kraju instytucji kultury. Są to środki wyasygnowane z budżetu pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów (BKM) w ramach specjalnego Programu na inwestycje w ważnych dla kultury narodowej instytucjach („Investitionen in national bedeutsamen Kultureinrichtungen in Deutschland”, INK).
Minister Roth zwróciła uwagę, że dzięki programowi INK federacja jest również w tym roku godnym zaufania partnerem dla władz krajowych i komunalnych, jeśli chodzi o finansowe wspieranie znaczących z narodowego punktu widzenia instytucji. Chcąc zachować infrastrukturę kulturalną w Niemczech, rząd umożliwia w ten sposób przeprowadzenie celowych i trwałych przedsięwzięć modernizacyjnych.
W bieżącym roku wiele z tych obiektów otrzymało środki głównie na przeprowadzenie prac, które pomogą im dostosować się do zmieniających się wymogów publiczności. Intencją rządu jest, aby instytucje te mogły lepiej sprostać wyzwaniom przyszłości; pozwoli to też zachować życie kulturalne w Niemczech w całej jego różnorodności i nadal je rozwijać.
Wśród instytucji, które otrzymały dofinansowanie w 2024 r. znalazły się m.in.:
- Bauhaus Archiv/ Museum für Gestaltung w Berlinie – na zakup sprzętu IT oraz zastosowanie IT w digitalizacji zbiorów archiwalnych;
- Zentrum für Kunst und Medien w Karlsruhe (Badenia-Wirtembergia) – na naprawę systemów oświetleniowych;
- Bergpark Kassel-Wilhelmshöhe (Hesja) – na odnowienie Stróżówki w pobliżu posągu Herkulesa na wzgórzu Wilhelmshöhe;
- Museum Brandhorst (Bawaria) – na modernizację systemu oświetleniowego poprzez przestawienie go na ledowe oraz zastosowanie nowego urządzenia sterującego oświetleniem;
- Balettzentrum Hamburg-John Neumeier w Hamburgu - na modernizację urządzeń wentylacyjnych;
- gmach Opery w Dortmundzie (Nadrenia Północna-Westfalia) – na odnowienie oszklonej fasady;
- Museum Behnhaus-Drägerhaus w Lubece (Muzeum Sztuki) – na renowację i modernizację muzeum;
- Robert-Schumann-Haus w Zwickau (Saksonia) – na rozbudowę historycznej wystawy stałej;
- Deutsches Optisches Museum w Jenie (Turyngia) – na przedsięwzięcia związane z dostosowaniem gmachu dla niepełnosprawnych oraz pod kątem zrównoważonego rozwoju. (M. Wagińska-Marzec)
21.03.2024