Spotkanie ministrów kultury państw UE w Berlinie
#kultura #UE #Grütters #COVID-19
W Urzędzie Kanclerskim w Berlinie odbyło się robocze spotkanie ministrów kultury państw członkowskich UE (14.09.2020), zorganizowane z inicjatywy minister stanu ds. kultury Moniki Grütters. Tematem rozmów była kwestia złagodzenia skutków pandemii koronawirusa w sferze kultury oraz kroków, jakie należy podjąć dla wzmocnienia sektora kultury w obliczu pandemii, a także ochrona wspólnego dziedzictwa kulturowego w Europie.
Podczas spotkania ministrowie podzielili się doświadczeniami i zaprezentowali strategie narodowe dotyczące wznowienia działalności w sektorze kultury w czasie pandemii. Z kolei minister Grütters przedstawiła program realizowany w Niemczech pod nazwą: „Zukunftsprogramm NEUSTART KULTUR”, w ramach którego rząd przeznaczył na ratowanie kultury kwotę 1 mld euro.
„W kulturze bije serce Europy” zwróciła uwagę minister Grütters podkreślając, iż pandemia stanowi dla niej największe wyzwanie ostatnich dziesiątek lat. Wszyscy uczestnicy byli przy tym zgodni, że sfera kultury i sektor przemysłów kreatywnych powinny być należycie uwzględnione w europejskich programach pomocowych na rzecz odbudowy różnych sfer życia. Grütters podkreśliła zarazem, iż potrzebne są stosowne regulacje dotyczące pandemii, aby kulturę w Europie „zachować przy życiu”. Jest rzeczą zupełnie zrozumiałą, że na pierwszym miejscu zawsze będzie ochrona zdrowia; jednak istnieje wiele przykładów w całej Europie, które pokazują, że możliwy jest powrót do uczestnictwa w kulturze również w czasach pandemii.
Przyjęte w trakcie spotkania założenia będą następnie pogłębiane przez specjalistów na forum unijnej grupy roboczej ds. kultury podczas prezydencji Niemiec w Radzie UE, jak również podczas posiedzenia ministrów kultury państw członkowskich UE w dniu 1 grudnia br.
Uczestnicy spotkania mieli później możność zwiedzenia Humboldt Forum i zapoznania się z jego całościową koncepcją oraz profilem kuratorskim muzeum, które przedstawił generalny intendent HF Hartmut Dorgeloh. M. Grütters wspomniała jednocześnie o toczącej się aktualnie debacie wokół spuścizny kolonialnej i obchodzenia się z dziełami sztuki pochodzącymi z kultur pozaeuropejskich z czasów kolonialnych. (MWM)