Skarga na działania polskiego rządu złożona przez mniejszość niemiecką w Komisji Europejskiej
#mniejszośćniemiecka #komisjaeuropejska #KE #skarga #Polska #Niemcy
Bernard Gaida, prezes Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce poinformował, że 5.04.2022 r. złożył do Komisji Europejskiej skargę na działania rządu polskiego, które w ocenie Związku dyskryminują mniejszość niemiecką. Skarga jest odpowiedzią na rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 4.02, zmniejszające liczbę lekcji języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej z trzech do jednej tygodniowo. Zmniejszenie liczby godzin lekcyjnych przeznaczonych na naukę języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej ma nastąpić od 1.09.2022 r. i nie objęło innych mniejszości narodowych w Polsce, które zachowały prawo do zajęć z języka w wymiarze 3 godzin lekcyjnych tygodniowo. Ograniczenie obejmie 50 tys. uczniów.
Na konferencji prasowej (6.04) Gaida uzasadniał złożenie skargi fiaskiem działań podejmowanych przez Związek w celu nawiązania dialogu z rządem. W złożonej skardze Związek domaga się „zawieszenia stosowania regulacji o charakterze dyskryminacyjnym oraz zakazu wprowadzania w życie instrumentów prawnych skutkujących dalszym naruszeniem praw i wolności obywateli należących do niemieckiej mniejszości narodowej”.
Przedstawiciele mniejszości niemieckiej zwrócili uwagę także na brak konsultacji zapisów rozporządzenia z Komisją Wspólną Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Komisja ta od 2005 r. stanowi organ doradczy premiera w kwestiach istotnych z punktu widzenia mniejszości. Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim i członek Komisji Wspólnej poinformował, że pominięcie tego etapu konsultacji podważyło celowość jej istnienia, w związku z czym przedstawiciele mniejszości niemieckiej poinformowali premiera o zawieszeniu swojego członkostwa w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 4.02 (zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym) jest konsekwencją ograniczenia środków na nauczanie języka mniejszości narodowych i etnicznych przez Sejm. Na mocy przyjętej poprawki, w ustawie budżetowej przesunięto 38,8 mln zł z subwencji przeznaczonej na nauczanie języka mniejszości narodowych i etnicznych na rzecz nowo utworzonej pozycji „Środki na nauczanie języka polskiego w Niemczech”.
Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski w odpowiedzi na wątpliwości co do zapisów rozporządzenia wyrażone przez Rzecznika Praw Obywatelskich stwierdził, że „wprowadzone w Sejmie RP zmiany przywracają polsko-niemiecką symetrię we wzajemnych relacjach, w sposobie traktowania mniejszości niemieckiej w Polsce i polskiej w Niemczech”. Jednocześnie zapewnił, że ministerstwo nie planuje ograniczania środków na naukę innych języków mniejszościowych i regionalnych. (MBu)
8 kwietnia 2022
https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-niemiecki-jezyk-mniejszosci-ciecia-premier-senat