Serwis Instytutu Zachodniego 42/2018
- WYBORY SAMORZĄDOWE W SZLEZWIKU-HOLSZTYNIE: ZWYCIĘSTWO CDU (PK)
#Szlezwik-Holsztyn #wybory #samorząd #CDU
W dniu 6.05.2018 r. odbyły się wybory samorządowe w Szlezwiku-Holsztynie. Wybory samorządowe mają znaczenie przede wszystkim dla społeczności lokalnych, a ich wyniki są najczęściej zdawkowo omawiane przez media ogólnoniemieckie. Wybory w Szlezwiku-Holsztynie wzbudziły jednak zainteresowanie, gdyż były to pierwsze wybory w Niemczech od czasu sformowania nowego rządu federalnego kanclerz Angeli Merkel. Z uwagą śledzono poparcie dla partii rządzącej w kraju związkowym w ramach funkcjonującej od niespełna roku koalicji jamajskiej (CDU-Sojusz 90/Zieloni-FDP).
W 4 miastach na prawach powiatu, 11 powiatach i 1077 gminach do wyłonienia było ok. 13 tys. mandatów samorządowych. Największe poparcie uzyskała CDU, na którą głosowało 35,1% wyborców (o 3,8 p.p. mniej w porównaniu z wyborami samorządowymi z 2013 r.). Na drugim miejscu znalazła się SPD (23,3% głosów), która poniosła znaczne straty (-6,5 p.p.). Spory sukces odnieśli Zieloni, na których głosowało 16,5% wyborców (+2,8 p.p.). Na kandydatów FDP padło 6,7% głosów (+1,7 p.p.), a debiutująca w wyborach samorządowych AfD uzyskała 5,5% głosów.
Lokalne wybory w Szlezwiku-Holsztynie odzwierciedliły uwidaczniający się w ostatnim czasie trend polegający na osłabieniu pozycji partii ogólnospołecznych (CDU i SPD) i wzmocnieniu partii średnich, ujawniający się nie tylko na poziomie federalnym i krajowym, ale również lokalnym. Dla SPD był to najgorszy wynik w wyborach samorządowych uzyskany w tym kraju związkowym. Ponadto wzrósł dystans pomiędzy CDU a SPD. Partia Zielonych i FDP odnotowały zwiększone poparcie na szczeblu lokalnym, co jest dobrą wiadomością dla rządu krajowego premiera Daniela Günthera (CDU). Poparcie dla AfD okazało się niższe od spodziewanego, niemniej jednak ta partia akurat w Szlezwiku-Holsztynie ma wyjątkowo słabą pozycję (uzyskała tutaj najgorszy wynik w ostatnich wyborach do Bundestagu ‒ 8,2% poparcia).
- BRANDENBURGIA ‒ BADANIE DOTYCZĄCE PRZYWRÓCENIA KONTROLI GRANICZNYCH Z POLSKĄ (MT)
#Brandenburgia #sondaż #kontrolegraniczne #Polska
Według badań instytutu Infratest Dimap 42% mieszkańców Brandenburgii chce przywrócenia stałych kontroli granicznych z Polską. Największy odsetek zwolenników zamknięcia granicy odnotowano wśród sympatyków AfD (68%), najmniejszy wśród sympatyków Sojuszu 90/Zielonych (26%). Poparcie dla zamknięcia granicy z Polską niemal równo rozłożyło się we wszystkich grupach wiekowych. Instytut Infratest Dimap przeprowadził badania metodą cati na 1000-osobowej reprezentatywnej próbie mieszkańców kraju związkowego Brandenburgia.
- „TERAZ JEST TEN CZAS” ‒ MACRON W NIEMCZECH POŚPIESZA MERKEL W SPRAWIE STREFY EURO (JK)
#strefaeuro #Francja #Macron #Merkel
Prezydent Emmanuel Macron wykorzystał swą wizytę w Akwizgranie (10.05.2018), gdzie odbierał nagrodę im. Karola Wielkiego, aby przekonywać Niemcy do szybkiego przeprowadzenia głębokich reform w strefie euro. W obecności kanclerz Angeli Merkel, która była laudatorką na uroczystości w historycznej Sali Koronacyjnej, Macron mówił, że chce zreformować strefę euro dla korzyści całej UE, a nie tylko Francji. Podkreślił też, że Francja realizuje obecnie u siebie program trudnych reform, co przez Niemcy stawiane było jako jeden z warunków rozmowy o zmianach w strefie euro.
Tezy te powtórzył w udzielonym tego samego dnia wywiadzie dla niemieckich mediów („Deutsche Welle” i „ARD Tagesthemen”). Zapytany, czy jest zawiedziony postawą Angeli Merkel, odpowiedział przecząco. Oczekuje jednak jej reakcji: „Mam nadzieję, że kanclerz stanie na wysokości zadania w tym historycznym momencie, w jakim jesteśmy ‒ żeby razem tworzyć Europę silniejszą, bardziej zjednoczoną, suwerenną, demokratyczną”. Opowiedział się za utworzeniem budżetu strefy euro ‒ „dla korzyści wszystkich”; uważając, że „strefa euro nie przetrwa bez transferów finansowych”. Obecnie, jego zdaniem, „sytuacja działa na korzyść Niemiec”, które „korzystają z nierównowagi w strefie euro”. Jednak w opinii Macrona, to nie będzie trwało długo. Zapowiedział kontynuowanie reform we Francji, które upodobnią ją do Niemiec. „Wspólnie powinniśmy wyjść z naszych [narodowych] egoizmów”‒ mówił Macron.
https://www.zdf.de/nachrichten/heute-sendungen/videos/ganze-rede-macron-in-aachen-100.html
- CZOŁOWI POLITYCY CDU I CSU PRZECIWNI UTWORZENIU STANOWISKA MINISTRA GOSPODARKI I FINANSÓW UE (KJ)
#CDU #CSU #UE #strafaeuro #minister
Według ujawnionych w tym tygodniu przez dziennik „Handelsblatt” informacji (7.05.2018), przewodniczący frakcji CDU/CSU w Bundestagu, Parlamencie Europejskim i 16 krajach związkowych sprzeciwiają się planom Komisji Europejskiej dotyczącym utworzenia stanowiska ministra gospodarki i finansów UE. Liderzy obu partii są również sceptycznie nastawieni do idei przekształcenia Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego w Europejski Fundusz Walutowy, jak również koncepcji przeznaczania dodatkowych środków z budżetu UE na wsparcie konwergencji gospodarczej w strefie euro, co również znalazło się wśród propozycji KE dotyczących przekształceń Unii Gospodarczej i Walutowej (UGiW), przedstawionych przez jej przewodniczącego J. C. Junckera w grudniu ubiegłego roku.
Reforma strefy euro ma być jednym z głównym tematów posiedzenia Rady Europejskiej, które odbędzie się w drugiej połowie czerwca. W trakcie ostatniej wizyty prezydenta Francji w Niemczech (19.04.2018), A. Merkel i E. Macron zadeklarowali, że przed czerwcowym posiedzeniem Rady Europejskiej przedstawią wspólną „mapę drogową” dotyczącą przekształceń UGiW.
- ZMNIEJSZA SIĘ LUKA PŁACOWA W UE ‒ RAPORT EUROSTATU (SW)
#Eurostat #zarobki #dysproporcje
Jak wynika z najnowszego raportu Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat) na temat zróżnicowania wysokości zarobków w poszczególnych państwach członkowskich UE, w Niemczech odnotowano spadek dysproporcji w wysokości zarobków pomiędzy 1/5 najbogatszych a 1/5 najbiedniejszych obywateli. W 2015 r. wskaźnik ten w RFN wynosił 4,8, a w 2016 r. obniżył się do poziomu 4,6. Jest on niższy od średniej jego wartości dla całej Unii Europejskiej, która wynosi 5,5 oraz od pułapu wyliczonego dla państw strefy euro ‒ 5,2. Najwyższy jego poziom w analizowanym okresie, spośród państw członkowskich UE, odnotowano w Bułgarii ‒ 7,9, a najniższy w Czechach ‒ 3,5.
W Polsce wystąpił niewielki spadek dysproporcji w wysokości zarobków obliczanych według modelu Eurostatu (obniżenie z 4,9 w 2015 r. do 4,8 w 2016 r.). Nastąpiło to głównie w wyniku spadku bezrobocia oraz podniesienia płacy minimalnej.
http://ec.europa.eu/eurostat/web/euro-indicators/balance-of-payments
- NIEMCY WOBEC OSTRZAŁU IZRAELA PRZEZ JEDNOSTKI IRAŃSKIE (KJ)
#Iran #Izrael #Niemcy #Syria
Niemiecki resort spraw zagranicznych potępił ostrzelanie z terytoriów w Syrii posterunków izraelskiej armii na Wzgórzach Golan przez irańskie jednostki. Rzeczniczka resortu spraw zagranicznych określiła atak ze strony sił irańskich jako „ciężką prowokację”. Podkreślono jednocześnie, że Izrael ma prawo do samoobrony.
W komunikacie ministerstwa wskazywano także, że najważniejsze jest obecnie przeciwdziałanie dalszej eskalacji napięcia. Zwrócono uwagę na konieczność podjęcia działań, które doprowadzą do długotrwałego politycznego rozwiązania konfliktu w Syrii oraz powstrzymania związanych z nim cierpień dla ludności syryjskiej, jak również na utrzymywanie stabilności w całym regionie Bliskiego Wschodu.