Serwis Instytutu Zachodniego 39/2018
- NOWI KOORDYNATORZY RZĄDU RFN DS. WSPÓŁPRACY Z ROSJĄ I WSPÓŁPRACY TRANSATLANTYCKIEJ (KJ)
#Niemcy #rząd #koordynator #Rosja #USA #Wiese #Beyer
Rząd federalny Niemiec nominował nowych koordynatorów ds. współpracy społecznej z Rosją, Azją Centralną i państwami Partnerstwa Wschodniego oraz ds. współpracy transatlantyckiej. Za współpracę społeczną z Rosją odpowiadać ma reprezentant SPD Dirk Wiese, poseł do Bundestagu i były sekretarz stanu w federalnym Ministerstwie Gospodarki i Energii. Współpracę transatlantycką w rządzie kanclerz Angeli Merkel koordynować będzie poseł CDU Peter Beyer, który w obecnej kadencji jest członkiem komisji spraw zagranicznych w Bundestagu.
Do zadań pełnomocnika ds. Rosji, Azji Centralnej i państw Partnerstwa Wschodniego należy wspieranie dialogu i współpracy między społeczeństwami oraz wspieranie społeczeństwa obywatelskiego i procesów odnoszących się do umacniania państwa prawa i standardów demokratycznych w tych krajach. Odpowiada on m.in. za współpracę organizacji pozarządowych i samorządów, wymianę młodzieży, jak również podejmowanie inicjatyw na rzecz poszerzania oferty nauki języków partnerskich państw w niemieckich szkołach. Zadaniem koordynatora ds. współpracy transatlantyckiej jest z kolei wspieranie współpracy Niemiec ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą w obszarze społecznym i kulturalnym. Do jego kompetencji należy w szczególności utrzymywanie stałych kontaktów z amerykańskimi i kanadyjskimi parlamentarzystami, urzędnikami rządowymi oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych i multiplikatorami bilateralnej współpracy kulturalnej i naukowej.
https://www.auswaertiges-amt.de/de/newsroom/ernennung-koordinatoren/1986338
- PEŁNOMOCNIK DS. ANTYSEMITYZMU PRZY RZĄDZIE RFN (BR)
#rząd #Niemcy #pełnomocnik #antysemityzm #Klein
W dniu 11 kwietnia 2018 r. na utworzone przy rządzie RFN stanowisko pełnomocnika ds. antysemityzmu powołany został Felix Klein. Ustanowienie tego urzędu zapowiedziała Angela Merkel w oświadczeniu opublikowanym 27 stycznia 2018 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Utworzenie takiego stanowiska postulował również Bundestag (18.01.2018), argumentując to koniecznością podjęcia walki z przybierającymi na sile przejawami antysemityzmu w RFN.
- Klein jest doświadczonym dyplomatą. Wcześniej pracował w randze ambasadora przy niemieckim MSZ jako pełnomocnik ds. kontaktów z organizacjami żydowskimi i ds. antysemityzmu. Doświadczenie zawodowe zdobył mi.in. na placówkach zagranicznych w Kamerunie i Mediolanie. W wywiadzie udzielonym dla „Jüdische Allgemeine” zadeklarował koordynację różnych rozproszonych inicjatyw służących walce z antysemityzmem. Zapowiedział też wypracowanie we współpracy z ministerstwami konkretnych działań, w tym powołanie niezależnej grupy eksperckiej, zajmującej się antysemityzmem.
http://dip21.bundestag.de/dip21/btd/19/004/1900444.pdf
http://www.juedische-allgemeine.de/article/view/id/30845
- „MANIFEST KONSERWATYWNY” PRZECIWNIKÓW MERKEL W CDU/CSU (PK)
#CDU #CSU #FKA #ManifestKonserwatywny #politykaimigracyjna #UniaWartości
W dniu 7 kwietnia 2018 r. w Schwetzingen (Badenia-Wirtembergia) odbył się pierwszy federalny zjazd Wolnościowo-Konserwatywnego Przełomu – Unia Wartości (Freiheitlich-konservativer Aufbruch – die WerteUnion, FKA), podczas którego przyjęto „Manifest Konserwatywny”. Założony w marcu
2017 r. FKA jest organizacją dachową grupującą różnorodne konserwatywne i gospodarcze inicjatywy w ramach CDU i CSU, przeciwne kursowi kanclerz A. Merkel.
Autorzy „Manifestu” domagają się odnowy CDU i CSU na bazie dwóch fundamentalnych zasad niemieckiej chadecji: chrześcijańsko-konserwatywnej i społecznej gospodarki rynkowej. Odwołują się do takich wartości, jak małżeństwo czy rodzina i chcą przywrócić tradycyjnemu modelowi rodziny należne mu miejsce w społeczeństwie. Członkowie FKA jednoznacznie krytykują politykę migracyjną kanclerz A. Merkel, postulując większe restrykcje w tym zakresie (do 50 tys. imigrantów rocznie) nastawione na potrzeby niemieckiego rynku. Postulują, aby integracja uchodźców opierała się na przyjęciu przez nich zasad niemieckiej i europejskiej kultury przewodniej (Leitkultur). Konserwatyści z FKA domagają się w „Manifeście” krytycznej analizy islamu, który ich zdaniem ma dwoistą naturę: jest nie tylko religią, ale także ideologią polityczną z roszczeniami do władzy nad światem. Islamski ekstremizm i szariat nie są według nich zgodne z niemiecką konstytucją i nie należą do Niemiec. Autorzy „Manifestu” popierają ideę Unii Europejskiej, jednak są przeciwni dalszej jej federalizacji.
Członkowie FKA chcą realizować powyższe cele w ramach CDU i CSU. Chcą, aby w partiach chadeckich były reprezentowane wszystkie trzy nurty: konserwatywny, gospodarczo-liberalny i chrześcijańsko-społeczny. Jest to szczególnie istotne w obliczu uformowania się silnej partii na prawo od CDU/CSU.
https://www.werteunion.net/wp-content/uploads/2018/04/WerteUnion-Manifest.pdf
- CHINY CELEM NAJWIĘKSZEJ W HISTORII AUSTRII DELEGACJI ZAGRANICZNEJ (TM)
#Austria #Chiny #Kurz #VanderBellen #XiJinping
W dniach 7-12 kwietnia 2018 r. odbyła się wizyta rządowa Austrii w Chinach. Na czele najliczniejszej w historii Austrii delegacji zagranicznej (łącznie ok. 250 osób) stanęli prezydent Alexander Van der Bellen oraz kanclerz Sebastian Kurz, którzy zostali przyjęci przez przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpinga. Delegacja rządowa obejmowała ponadto czworo ministrów; politykom towarzyszyło ok. 170 przedstawicieli austriackiej gospodarki oraz nauki i kultury.
Podczas wizyty zarówno S. Kurz jak i A. Van der Bellen doceniali potęgę gospodarczą Chin i wyrażali nadzieję na pogłębianie chińsko-austriackiego partnerstwa. Wyrazili także poparcie dla Inicjatywy Pasa i Szlaku. Jak podkreślił S. Kurz, Chiny są ważnym międzynarodowym aktorem w walce przeciwko zmianom klimatu oraz w sprawie Korei Północnej.
W centrum rozmów stała współpraca gospodarcza – politycy austriaccy dostrzegają w Chinach duży potencjał dla firm z ich państwa. Na rynku chińskim działa obecnie ok. 900 austriackich firm. Podczas wizyty politycy wzięli udział w bilateralnym forum gospodarczym „Austria Connect China 2018”.
Dzięki wystosowanemu przez A. Van der Bellena zaproszeniu, w przyszłym roku ma odbyć się re-wizyta Xi Jinpinga w Austrii.
- WSPARCIE FINANSOWE DLA INSTYTUCJI KULTURALNYCH WE WSCHODNICH NIEMCZECH (MWM)
#kultura #BKM #Niemcy #finansowanie #InvesOst
W 2018 r. RFN wesprze instytucje kultury o znaczeniu narodowym na terenie nowych krajów związkowych kwotą ok. 4 mln euro w ramach programu „Investitionen für nationale Kultureinrichtungen in Ostdeutschland” (w skrócie „Invest Ost”). Jest on realizowany od 2004 r. z budżetu pełnomocnika rządu RFN ds. kultury i mediów (BKM) przy Urzędzie Kanclerskim; do tej pory z puli federacji wydano na ten cel łącznie ok. 83 mln euro (niemal tyle samo wynosi wsparcie dla kultury ze strony krajów, gmin i podmiotów trzecich).
W bieżącym roku środki finansowe w ramach programu otrzymało 27 projektów w Niemczech wschodnich. Będą one przeznaczone m.in. na: dalszą modernizację wystawy w zamku w parku Pücklera w Branitz/Cottbus (Fürst-Pückler-Park), renowację Deutsches Hygiene-Museum w Dreźnie czy urządzenie południowego skrzydła budynku zwanego Domem Rycerskim (Kavalierhaus) w zespole zamkowym Schloss Oranienbaum w Saksonii-Anhalt.
Wspierając finansowo instytucje kulturalne na obszarze Niemiec wschodnich dzięki programowi „Invest Ost”, federacja utrzymuje, modernizuje i wzmacnia infrastrukturę kulturalną na tym terenie – podkreśliła Monika Grütters, minister stanu ds. kultury. Grütters oświadczyła zarazem, iż zależy jej na tym, aby program ten rozszerzyć na wszystkie regiony w Niemczech i tym samym wdrożyć zapisy Umowy Koalicyjnej.
Można się spodziewać, iż środki na wspieranie ważnych, ponadregionalnych instytucji kultury we wschodniej części Niemiec zostaną zwiększone w drugiej połowie roku, wzorem lat ubiegłych.
fot: Twitter