Serwis Instytutu Zachodniego 33/2018
- MILIARDER Z CHIN NAJWIĘKSZYM AKCJONARIUSZEM DAIMLERA (TM)
#Niemcy #Chiny #firmy #przejęcia #Daimler
Chińscy przedsiębiorcy kontynuują przejmowanie udziałów w największych firmach niemieckich. Od początku 2018 r. miało miejsce kilka głośnych transakcji. Chiński koncern państwowy State Grid Corporation of China (SGCC) zapowiedział przejęcie 20% akcji niemieckiego producenta energii 50 Hertz. Po wykupieniu 9,9% akcji koncern HNA z Chin stał się największym udziałowcem Deutsche Banku (ostatnio pakiet został ograniczony do 8,8%). Kolejną głośną transakcją było powiększenie do 9,69% pakietu akcji Daimlera (do wartości 7,2 mld euro) przez chińskiego miliardera Li Shufu, co także uczyniło go największym udziałowcem firmy. Li jest właścicielem producenta samochodów Geely ‒ koncernu, w którego skład wchodzi już Volvo i The London Taxi Company.
Przejęcia akcji w kolejnych firmach europejskich przez koncerny z Chin stanowią przedmiot zainteresowania Unii Europejskiej. W trakcie przygotowań jest pakiet europejskich uregulowań, które mają umożliwić lepszą kontrolę inwestycji realizowanych przez podmioty zewnętrzne na rynku UE. Szczególnie Niemcy, Francja i Włochy są zainteresowane poszerzeniem możliwości ochrony rodzimych firm z kluczowych gałęzi przemysłu.
- DENAZYFIKACJA NAZEWNICTWA CHORÓB (BR)
#medycyna #choroby #denazyfikacja
Eugenika, eutanazja oraz eksperymenty pseudomedyczne są jednym z najciemniejszych rozdziałów w historii III Rzeszy. Mimo dużej wiedzy na temat bezpośredniego zaangażowania wielu lekarzy w tę zbrodniczą działalność, nadal niektóre nazwy chorób oraz pojęć anatomicznych noszą ich imiona.
I tak tzw. test Clauberga przeprowadzany w badaniach nad niepłodnością nazwany został od Carla Clauberga, który prowadził eksperymenty medyczne na kobietach w obozach koncentracyjnych w Ravensbrück i Auschwitz. W nauczaniu ludzkiej anatomii nadal zastosowanie ma atlas anatomiczny Eduarda Pernkopfa, który pracował na Uniwersytecie Wiedeńskim, a od 1943 r. był jego rektorem. Za wiedzą i pozwoleniem Pernkopfa Instytut Anatomii tej uczelni przeprowadzał badania na ciałach skazanych na śmierć więźniów politycznych. Z kolei jedna z chorób neurodegeneracyjnych nosiła do niedawna nazwę Hallvervordena-Spatza, od nazwisk niemieckich neurobiologów zaangażowanych w eutanazję dzieci. W związku z przeszłością obu lekarzy została ona zmieniona. Jest to jednak jeden z nielicznych wyjątków, w którym zastąpiono nazwę eponimiczną nowym określeniem. Wiąże się to częściowo ze skomplikowaną procedurą zmian formalnych nazw jednostek chorobowych oraz pojęć specjalistycznych.
Według wyliczeń Liny Stünkel, która prowadzi badania nad tym zagadnieniem w Wyższej Szkole Medycznej w Hanowerze, należy dokonać jeszcze denazyfikacji nazewnictwa co najmniej 15 chorób.
https://derstandard.at/2000073677631/Nazi-Aerzte-als-Namensgeber-fuer-Krankheiten
- SREBRNY NIEDŹWIEDŹ DLA POLSKIEGO FILMU NA BERLINALE 2018 (MWM)
#Berlinale #Szumowska #Twarz
W dniu 24 lutego br. jury festiwalu filmowego Berlinale 2018, pod przewodnictwem reżysera Toma Tykwera, ogłosiło wyniki 68. edycji festiwalu. Statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia ‒ Nagrodę Grand Prix Jury otrzymał najnowszy film polskiej reżyserki Małgorzaty Szumowskiej pt. „Twarz”. Dotychczas drugą najważniejszą nagrodę Berlinale zdobyło dwóch polskich reżyserów: Roman Polański za „Wstręt” i Wojciech Marczewski za „Dreszcze”.
„Twarz” Szumowskiej to „przypowieść metaforyczna o Polsce”, traktująca o wyobcowaniu; historia młodego człowieka, który po transplantacji twarzy spotyka się z odrzuceniem zarówno własnego środowiska, jak też najbliższych. Film zyskał duże uznanie jurorów i krytyków. M. Szumowska już wcześniej została uhonorowana na Berlinale: w 2013 r. zdobyła nagrodę w kategorii Teddy Award, a w 2015 r. nagrodę za najlepszą reżyserię filmu „Body/Ciało”.
Na Berlinale 2018 zaprezentowano ogółem 385 filmów pełno- i krótkometrażowych, w różnych kategoriach, z 78 krajów. Najbardziej prestiżową nagrodę festiwalu ‒ Złotego Niedźwiedzia przyznano paradokumentalnemu filmowi „Touch Me Not” rumuńskiej artystki wizualnej Adiny Pintilie. Prasa z przykrością komentowała fakt, iż żadna z 4 produkcji niemieckiej kinematografii nie znalazła uznania w oczach jury.
Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię zdobył film animowany „Isle of Dog” Wesa Andersona (USA). Statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki odebrała Ana Brun za rolę w filmie „Las herederas” (Paragwaj); najlepszym aktorem okazał się Anthony Bajon w filmie „La prièrie” (Francja). Za najlepszy scenariusz zostali nagrodzeni Manuel Alcala i Alonso Ruizpalacios (Meksyk); za wybitne osiągnięcia artystyczne Srebrnego Niedźwiedzia otrzymała Elena Okopnaya (Rosja) za kostiumy i design w filmie „Dovlatov”.
https://www.filmdienst.de/artikel/1239/die-preise-der-68-berlinale
https://www.rbb24.de/kultur/berlinale/wettbewerbsfilme/2018/berlinale-filmkritik-twarz.html
- 25-LECIE DZIEŁA POMOCY EUROPIE WSCHODNIEJ RENOVABIS (NJ)
#Kościół #Niemcy #organizacje #charytatywne #Renovabis
W dniu 3 marca br. przypada 25. rocznica powstania Dzieła Pomocy Renovabis (Renovabis - Das Osteuropa-Hilfswerk der Katholischen Kirche in Deutschland), najmłodszej z sześciu wielkich organizacji charytatywnych prowadzonych przez Kościół katolicki w RFN (pozostałe to: Adveniat, Caritas International, Kindermissionswerk „Die Sternsinger”, Missio, Misereor).
Najwcześniejszej genezy Renovabis można się doszukiwać w funkcjonującym w latach 70. Europejskim Funduszu Pomocy, dysponującym środkami z podatku kościelnego przeznaczonymi dla Kościołów za żelazną kurtyną. Wydarzenia lat 1989/90 uwidoczniły potrzeby poprawy bytu mieszkańców Wschodniej Europy, czego podjęły się także kościelne organizacje charytatywne z Niemiec. Impuls do powstania Renovabis wypłynął z Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK), a dziełu powołanemu przez Niemiecką Konferencję Biskupów (DBK) przekazano do dyspozycji środki pochodzące z funduszy Kościoła, budżetów poszczególnych diecezji, dorocznych zbiórek oraz innych źródeł.
Budżet organizacji w 2016 r. wyniósł ponad 35,5 mln euro, a łącznie w ciągu 25 lat jej istnienia ponad 700 mln euro zasiliło 23 tys. projektów prowadzonych w 29 krajach objętych wsparciem. Od początku istnienia Renovabis łączyło pomoc materialną z pracą socjalną, pastoralną, kształceniem oraz refleksją intelektualną. Istotny jest ekumeniczny i międzyreligijny wymiar prowadzonej pracy, wynikający ze zróżnicowanych uwarunkowań w poszczególnych krajach. Świadectwem wielopłaszczyznowego dialogu są także doroczne kongresy Renovabis, będące forum wymiany myśli towarzyszących transformacji Europy oraz refleksji nad miejscem i zadaniami chrześcijaństwa w tym procesie.
Zmieniające się na przestrzeni lat warunki sprawiły, że główny obszar działań przesunął się z krajów Europy Środkowej na Bałkany i w głąb Rosji oraz do dawnych republik ZSRR.
https://ekai.pl/renovabis-25-lat-solidarnej-pomocy-europie-wschodniej/