Serwis Instytutu Zachodniego 11(134)/2020
„DER FLÜGEL” POD OBSERWACJĄ FEDERALNEGO URZĘDU OCHRONY KONSTYTUCJI
#DerFlügel #AfD #Höcke #BfV
W dniu 12 marca br. Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (Bundesamt für Verfassungsschutz, BfV) poddał obserwacji nieformalne zgrupowanie wewnątrz partii AfD − „Der Flügel” („Skrzydło”). Zostało ono założone przez znanego z kontrowersyjnych wypowiedzi szefa oddziału AfD w Turyngii Björna Höckego i zrzesza członków partii o najbardziej radykalnych poglądach. Ze względu na swój nieformalny charakter grupa ta nie prowadzi oficjalnych statystyk na temat członkostwa. Niemieckie media podają, że może należeć do niego od 30 do 40% członków AfD.
W styczniu 2019 r. Urząd zakwalifikował zarówno „Der Flügel”, jak i młodzieżówkę partii (Junge Alternative) jako „przypadek podejrzany” (Verdachtsfall). Od tego czasu gromadzono informacje na temat działalności obu odłamów partii w celu ustalenia, czy istnieją wystarczające przesłanki do podjęcia wobec nich dalszych czynności. Zmiana statusu „Der Flügel” przez BfV oznacza, że ugrupowanie podlega obserwacji, prowadzonej wszystkimi środkami dostępnymi służbom bezpieczeństwa, np. poprzez wprowadzenie do „Der Flügel” informatorów lub pozyskanie ich wewnątrz.
Niemiecki system prawny przewiduje możliwość delegalizacji stowarzyszeń, których cele i charakter działalności są sprzeczne z przepisami prawa lub skierowane przeciwko porządkowi konstytucyjnemu. Zadanie gromadzenia i analizy materiałów dotyczących wszelkich tego typu dążeń wypełnia wspomniany Urząd Federalny. Od informacyjnych działań tej instytucji zależne są dalsze kroki prawne, m.in. potencjalna delegalizacja obserwowanych stowarzyszeń.
Ze względu na zintensyfikowaną debatę na temat prawicowego ekstremizmu w Niemczech, istnieje większa szansa na kolejne delegalizacje. Ostatnim takim przypadkiem jest decyzja ze stycznia br. o rozwiązaniu organizacji Combat 18. Procedura, ale także wewnątrzniemiecka debata publiczna mogą w przypadku „Der Flügel” przebiegać odmienne, ze względu na to, że AfD, której „Der Flügel” jest częścią, zasiada w Bundestagu. (AK)
https://www.sueddeutsche.de/politik/afd-verfassungsschutz-fluegel-beobachtung-1.4841818
KWIETNIOWY KONGRES CDU PRZEŁOŻONY ZE WZGLĘDU NA KORONAWIRUSA
#CDU #kongres #przewodniczący #AKK
Zaplanowany na dzień 25 kwietnia br. kongres CDU, podczas którego miał zostać wybrany nowy przewodniczący partii, zostanie przełożony. Przewodnicząca CDU Annegret Kramp-Karrenbauer ogłosiła w dniu 12 marca taką decyzję po naradzie z kandydatami na przewodniczącego, wiceprzewodniczącymi oraz sekretarzem generalnym partii. Decyzję tę musi zatwierdzić jeszcze zarząd partii. Ponadto zostały odwołane wszystkie publiczne wydarzenia partyjne zaplanowane w centrali partyjnej (i poza nią) aż do Wielkanocy (część mniej istotnych przedsięwzięć będzie realizowana online).
Wyznaczenie nowego terminu kongresu uzależnione jest od rozwoju sytuacji w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. (PK)
https://www.cdu.de/corona/parteitag-verschoben
https://www.sueddeutsche.de/politik/cdu-parteitag-verschiebung-coronavirus-1.4842221
SINGULARYZACJA GOSPODARSTW DOMOWYCH W NIEMCZECH
#singularyzacja #gospodarstwadomowe #Niemcy #demografia #społeczeństwo
Poprzez singularyzację rozumie się zasięg jednoosobowych gospodarstw domowych w danej społeczności. Jest to jeden z parametrów używanych w opisie zmian demograficznych społeczeństwa. Według prognozy niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego, do 2040 r. liczba prywatnych gospodarstw domowych w Niemczech wzrośnie do 42,6 mln (z 41,4 mln w 2018 r.).
Jednocześnie spadnie liczba osób zamieszkujących te gospodarstwa (z 82,5 mln w 2018 r. do 81,7 w 2040 r.). Ten pozorny paradoks jest możliwy ze względu na szacowany wzrost liczby gospodarstw jednoosobowych. Według prognoz, liczba takich gospodarstw w RFN wyniesie 19,3 mln, co stanowi wzrost o 3% względem 2018 r. (wówczas było 17,3 mln gospodarstw). To oznacza, że w 2040 r. jedna czwarta Niemców posiadających prywatne gospodarstwa domowe będzie je zamieszkiwać samotnie. Równolegle prognoza zakłada spadek liczby gospodarstw liczących trzy osoby (2018: 11,9%; 2040: 10,3%) oraz cztery osoby (2018: 12,4%; 2040: 11,2%).
Procesy te mogą przebiegać w sposób zróżnicowany w konkretnych landach, np. szacuje się, że największy przyrost liczby prywatnych gospodarstw wystąpi w Badenii-Wirtembergii i Bawarii, a najmniejszy w Saksonii-Anhalt i Turyngii. (MT)
https://www.destatis.de/DE/Presse/Pressemitteilungen/2020/03/PD20_069_122.html
WZROST UDZIAŁU NIEMIEC W ŚWIATOWYM HANDLU BRONIĄ
#handelbronią #Niemcy #eksportbroni #SIPRI
W dniu 9 marca br. instytut SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) zaprezentował najnowsze dane dotyczące światowego handlu bronią. Wynika z nich, że w latach 2015-2019 rynek handlu bronią w porównaniu z okresem 2010-2014 zwiększył się o 5,5%. Największymi eksporterami broni w ciągu ostatnich pięciu lat były: Stany Zjednoczone, Rosja, Francja, Niemcy i Chiny. Wśród tych państw gwałtowny wzrost sprzedaży odnotowały: USA, Francja oraz Niemcy. Znaczna część transakcji dotyczyła Bliskiego Wschodu (ponad 35%), a największym światowym odbiorcą była Arabia Saudyjska (12% ogółu), która zwiększyła swoje zamówienia aż o 130%.
Niemiecki eksport broni w analizowanym okresie stanowił 5,8% rynku światowego i był o 17% wyższy niż w latach 2010-2014. Około 30% broni i sprzętu wojskowego z RFN trafiło do Azji i Oceanii, 26% do państw europejskich, 24% na Bliski Wschód, 11% na kontynent amerykański, a 8% do Afryki. Największe niemieckie transakcje w tym sektorze dotyczyły sprzedaży: 4 okrętów podwodnych do Korei Południowej, po 3 sztuki do Egiptu i Grecji, po 2 do Kolumbii i Włoch oraz jednego do Izraela. Łącznie powyższe dostawy stanowiły 39% eksportu broni z RFN. (SW)
https://www.sipri.org/databases/armstransfers
ZAMKNIĘCIE INSTYTUCJI KULTURALNYCH W BERLINIE Z POWODU KORONAWIRUSA
#koronawirus #kultura #Niemcy #instytucje #teatry #koncerty #Grütters
W obliczu szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa senator ds. kultury w Berlinie Klaus Lederer poinformował w dn. 10 marca br. o odwołaniu większych wydarzeń kulturalnych w państwowych instytucjach kultury w Berlinie. Nakaz ten obowiązuje od 11 marca do 19 kwietnia br. (do końca ferii wielkanocnych) i dotyczy takich instytucji, jak: Deutsche Oper Berlin, Deutsches Theater, Komische Oper, Konzerthaus am Gendarmenmarkt, Maxim-Gorki-Theater, Staatsoper unter den Linden, Staatsbalett Berlin, Theater an der Parkaue, Friedrichstadtpalast oraz Volksbühne.
Postępowanie takie zaleca się również większym teatrom prywatnym. W odniesieniu do mniejszych instytucji i sal mieszczących do 500 uczestników ocena ryzyka i decyzji o odwołaniu imprez i spektakli spoczywa (zgodnie z zaleceniami Instytutu Roberta Kocha) na dyrekcjach poszczególnych obiektów. Odwołany został też m.in. Festival für Internationale Neue Dramatik, który miał się odbyć w dn. 11-22 marca br.
Minister stanu ds. kultury Monika Grütters zaapelowała do instytucji kultury wspieranych przez federację o zastosowanie się do zaleceń Instytutu Roberta Kocha. „Jeśli w tej sytuacji mimo wszystko zalecamy odwołanie wydarzeń, to robimy tak dlatego, że mamy do czynienia z nadzwyczaj wyjątkową sytuacją” − mówiła. Podkreśliła jednocześnie, iż właśnie teraz dostrzegamy, że kultura nie jest luksusem, którym można się delektować w dobrych czasach, ale „widzimy, jak bardzo nam jej brakuje, gdy na pewien czas musimy z niej zrezygnować”. Zapewniła jednocześnie twórców, artystów i instytucje kultury, iż nie zostaną pozostawieni sami sobie, ale sprawy ich branży będą uwzględniane przy rozpatrywaniu środków wsparcia. (MWM)
https://www.dw.com/de/kultur-in-zeiten-von-corona/a-52718626
https://www.cicero.de/kultur/coronavirus-berlin-kultur-absage
https://www.sueddeutsche.de/kultur/coronavirus-corona-kultur-1.4841283?print=true