Rząd w Niemczech wspiera ukraińskie media i ich pracowników na uchodźstwie
#Niemcy #Ukraina #Rosja #wojna #media #dziennikarze #pomoc
Minister stanu ds. kultury Claudia Roth zadeklarowała wsparcie w wysokości 1 mln euro w ramach natychmiastowej pomocy dla pracowników mediów, którzy wskutek inwazji Rosji na Ukrainę musieli ratować się ucieczką. Dotację w wysokości 800 tys. euro otrzymał fundusz JX-Fund, będący wspólną inicjatywą organizacji Reporterzy bez Granic oraz fundacji Schöpfling Stiftung i Rudolf Augstein Sftiftung. Minister Roth zwiększyła ponadto o 200 tys. euro dofinansowanie Europejskiego Centrum Wolności Prasy i Mediów (Europäisches Zentrum für Presse- und Medienfreiheit) w Lipsku, realizowane od 2019 r. Ma to umożliwić dalsze dotowanie stypendiów dla pracowników mediów poszukujących schronienia w Niemczech.
Rząd federalny wspiera wszystkie osoby pracujące w mediach, które ‒ kierując się etosem dziennikarskim i narażając często własne życie ‒ przekazują niezależne relacje z Ukrainy, Rosji czy Białorusi; wspiera też tych, którzy opowiadają się za wolnością prasy i swobodą wypowiedzi. Jest to ‒ według Roth ‒ szczególnie istotne w obliczu stosowanych przez aparat władzy Władimira Putina propagandy, dezinformacji oraz represji wolnego przekazu, co służy m.in. tuszowaniu zbrodni popełnianych przez rosyjskie wojska w Ukrainie. Obowiązuje przy tym zasada nieingerowania państwa w pracę redakcyjną.
Fundusz JX-Fund ma zbierać i łączyć liczne oferty pomocowe składane przez przedsiębiorców, placówki państwowe i inicjatywy społeczne i przekazywać je do pracowników mediów, którzy zostali dotknięci wojną w Ukrainie i związaną z tym wojną informacyjną, a więc także do osób z Rosji i Białorusi. Fundusz tworzy ścisłą sieć podmiotów wspierających z dziedziny mediów i społeczeństwa obywatelskiego. Należą do niego: Europäisches Zentrum für Presse- und Medienfreiheit (EZPM), sieć prowadzenia kwerend CORRECTIV, platforma medialna i naukowa Medien und Wissenschaftsplattform dekoder, organizacja pozarządowa NGO Media in Cooperation and Transition (MiCT), sieć przekazu wiadomości na Europę Wschodnią Netzwerk für Osteuropa Berichterstattung (n-ost), fundacja taz Panter Stiftung, Aktions- und Informationsnetzwerk Dekabristen e.V. oraz liczne niemieckie koncerny medialne. W najbliższych tygodniach mają dołączyć dalsze podmioty wspierające.
Dzięki funduszowi JX-Fund finansowe wsparcie oraz potrzebne środki do pracy mogą uzyskać również pojedynczy dziennikarze. Środki te mają ponadto umożliwić rozbudowę zespołów redakcyjnych na uchodźstwie. Długofalowo JX-Fund ma pomóc w zbudowaniu trwałych struktur, aby również w przyszłości, niezależnie i z dala od państwa, móc oferować potrzebne wsparcie w regionach dotkniętych kryzysem.
Konieczność zapewnienia tego rodzaju pomocy pokazał rozwój sytuacji w Afganistanie, gdzie od czasu ponownego przejęcia władzy przez talibów (sierpień 2021 r.) o połowę zmniejszyła się liczba niezależnych mediów. W Niemczech znalazło schronienie od tamtej pory ok. 200 afgańskich przedstawicieli mediów.
Nie jest przewidziane bezpośrednie finansowanie treści medialnych ani poszczególnych mediów. Nie będzie też wywierania wpływu na wybór projektów wspieranych przez fundusz. Minister Roth zapowiedziała jednocześnie, że zamierza starać się o sukcesywne zwiększanie udostępnionych na ten cel środków.
Urząd pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów (BKM) wspiera ponadto kwotą 200 tys. euro Program Journalists-in-Residenz realizowany przez EZPM. W ramach programu przydzielane są półroczne stypendia dla dziennikarzy na uchodźstwie. Oprócz tego do wyłącznej dyspozycji dziennikarzy dotkniętych wojną w Ukrainie pozostaje kwota 100 tys. euro.
We wspieraniu mediów na uchodźstwie i zagrożonych wojną dziennikarzy BKM współpracuje ściśle z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RFN. (MWM)
22 kwietnia 2022