Rząd federalny zachowuje kontrolę nad udziałami w Rosneft Deutschland
#Rosneft Deutschland #PCK Schwedt #KazMunayGas #Christian Görke #RN Refining & Marketing GmbH (RNRM)
11.03.2024 r. rząd federalny nie zdecydował się na wywłaszczenie rosyjskiej spółki zależnej Rosneft Deutschland GmbH (RDG) oraz RN Refining & Marketing GmbH (RNRM), zachowując na kolejne sześć miesięcy zarząd komisaryczny sprawowany przez Federalną Agencję Sieci (Bundesnetzagentur). Spółki te są kontrolowane przez rosyjski Rosneft i posiadają udziały w trzech niemieckich rafineriach zlokalizowanych odpowiednio w: Bawarii (24% udziałów w rafinerii Miro w Karlsruhe), Badenii-Wirtembergii (28,6% udziałów Bayernoil z siedzibą w Vohburgu an der Donau) i Brandenburgii (PCK Schwedt − 54% akcji). W ten sposób Rosjanie kontrolują nadal prawie 12% mocy przerobowej ropy w RFN.
Oficjalnym powodem przedłużenia kontroli powierniczej niemieckiego urzędu nad rosyjskimi spółkami jest umożliwienie „dobrowolnej” sprzedaży, przez rosyjską spółkę matkę, udziałów w spornych podmiotach. Byłoby to władz RFN najlepsze rozwiązanie, ponieważ pozwoliłoby oczekiwać (po ustaleniu wzajemnych gwarancji), że najprawdopodobniej Rosjanie nie będą podejmować kroków odwetowych i nie znacjonalizują niemieckich firm znajdujących się w Rosji. Dodatkowo Rosjanie zaskarżyli działania władz federalnych do sądu i oczekują rozstrzygnięcia.
Szczególne znaczenie mają w tym procesie udziały w rafinerii PCK Schwedt, która jest przedsiębiorstwem strategicznym ze względu na położenie i znaczenie dla systemu paliwowo-energetycznego RFN (i od września 2022 r. pozostaje w zarządzie powierniczym). W obecnej sytuacji w rafinerii oficjalne zrezygnowano z przerobu rosyjskiej ropy, dlatego ropa naftowa transportowana jest tankowcami przez porty w Rostocku, w Gdańsku, a część rurociągiem z Kazachstanu.
Ważną kwestią w kontekście sprawy rafinerii Schwedt pozostaje utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia. W najbliższej perspektywie planowana jest także rozbudowa niewielkiego rurociągu z portu Rostock dostarczającego ropę do Schwedt. Przedsiębiorstwo oczekuje na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie środków w wysokości ok. 400 mln euro na jego rozbudowę. O taką kwotę wnioskował rząd federalny. Dodatkowo rafineria będzie prawdopodobnie potrzebować miliardowych inwestycji, aby przygotować się na przyszłą produkcję wodoru.
Christian Görke (Die Linke) − poseł do Bundestagu − uważa, że „w regionie dalej utrzymuje się niepewność co do przyszłości rafinerii i długoterminowego zachowania miejsc pracy”, a rząd federalny, jeśli planuje sprzedać odzyskane od Rosjan akcje rafinerii, powinien wybrać strategicznego partnera o odpowiednio silnej pozycji rynkowej, aby umożliwić rafinerii przejście na produkcję ekologiczną (docelowo wodór, biopaliwa, paliwa syntetyczne). Görke sugeruje, że w tej sytuacji najodpowiedniejszym byłby partner z Kazachstanu, czyli kazachski koncern naftowy KazMunayGas. (W. Ostant)
13.03.2024