Rząd federalny prezentuje projekt nowelizacji ustawy o ochronie przed infekcjami (IfSG)
#Niemcy #COVID-19 #ministerstwozdrowia #ministerstwosprawiedliwości #Lauterbach #Buschmann #IfSG
W dniu 3.08.2022 r. szefowie federalnych resortów zdrowia (Karl Lauterbach, SPD) i sprawiedliwości (Marco Buschmann, FDP) przedstawili rządowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie przed infekcjami (Infektionsschutzgesetz, IfSG). Uchwalona w marcu br. przez Bundestag obowiązująca obecnie nowelizacja IfSG traci moc w dniu 23.09.2022 r., a dotychczasowe ograniczenia pandemiczne upływają z dniem 30.09.2022 r. Przygotowywana ustawa ma obowiązywać od 1.10.2022 r. do 7.04.2023 r. i ma stworzyć ramy prawne dla aktywnego przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19 w obliczu spodziewanego wzrostu zachorowań jesienią i zimą. We wrześniu rządowym projektem nowelizacji IfSG zajmie się Bundestag.
Ustawa wprowadza dwa poziomy regulacji w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19: 1) ogólne, obowiązujące na poziomie federalnym; 2) opcjonalne, o których będą mogły decydować władze krajów związkowych w zależności od sytuacji pandemicznej w regionie. Na poziomie federalnym wprowadzony zostanie obowiązek noszenia maseczek ochronnych w transporcie lotniczym oraz transporcie dalekobieżnym (np. na kolei). W szpitalach i innych placówkach opieki zdrowotnej konieczne będzie noszenie maseczki, jak i przedstawienie dowodów przeprowadzonych testów przeciwko COVID-19 (zwolnienie z tego obowiązku będzie obejmowało ozdrowieńców oraz osoby niedawno zaszczepione). Władze krajów związkowych będą mogły wprowadzać dalsze ograniczenia w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania służby zdrowia i infrastruktury krytycznej. Dotyczyć one będą mogły takich kwestii, jak: wprowadzenie wymogu noszenia maseczek w lokalnym transporcie publicznym, wymóg zakładania maseczek w publicznych pomieszczeniach zamkniętych, wprowadzenie obowiązkowych testów w ośrodkach opieki społecznej (także ośrodkach azylowych). W szkołach może być wprowadzony obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, ale dla uczniów od klasy piątej wzwyż. W sytuacjach dalszego rozwoju pandemii możliwe będzie wprowadzenie (za zgodą parlamentów krajowych) obowiązku noszenia maseczek na imprezach plenerowych (gdy nie będzie można zachować dystansu 1,5 m między poszczególnymi osobami) lub nawet wprowadzenie obowiązku utrzymania dystansu 1,5 m pomiędzy osobami w miejscach publicznych, a także odgórne wprowadzenie limitu osób podczas imprez w publicznie dostępnych pomieszczeniach zamkniętych.
Minister K. Lauterbach zaznaczył, że wprowadzone w projekcie nowelizacji IfSG reguły są częścią jesiennej strategii w walce z pandemią, która przewiduje m.in. nową kampanię szczepień, aktualizowany codziennie radar pandemiczny, nową koncepcję badań i leczenia COVID-19, jak i koncepcję ochrony dla domów opieki. Minister M. Buschmann dodał, że rządowa propozycja nie przewiduje wprowadzania godziny policyjnej lub ograniczeń w odniesieniu do spotkań o charakterze prywatnym.
Uzgodniony przez rząd federalny projekt nowelizacji ustawy o ochronie przed infekcjami spotkał się już z krytyką części środowisk lekarskich i nauczycielskich. Krytykujący zwracają uwagę na brak w projekcie konkretnych wskaźników, które miałyby zostać wykorzystane przy określeniu ryzyka i otwierały możliwość podjęcia przez kraje związkowe dalszych kroków. Nauczycieli niepokoi również fakt, że ustawa nie przewiduje możliwości nałożenia obowiązku noszenia maseczek dla dzieci szkolnych uczęszczających do klas 1-4. (PK)
5 sierpnia 2022
https://www.bundesregierung.de/breg-de/aktuelles/infektionsschutzgesetz-2068856
https://www.zeit.de/gesundheit/2022-08/neues-infektionsschutzgesetz-coronavirus-lauterbach-kritik