Rozbudowa przemysłu obronnego państw członkowskich NATO
#szczyt NATO #Waszyngton #przemysł obronny #F-35
W dniu 10.07 br. podczas szczytu NATO w Waszyngtonie szefowie państw i rządów członkowskich zatwierdzili nowe zobowiązanie Sojuszu dotyczące rozbudowy potencjału przemysłowego. Ma ono na celu przyspieszenie zdolności i produkcji przemysłu obronnego Paktu oraz podkreślenie strategicznego znaczenia transatlantyckiej współpracy w tym zakresie. Silny przemysł obronny jest też niezbędny, żeby utrzymać skuteczną politykę odstraszania i obrony NATO oraz aby nadal wspierać Ukrainę.
Przyjęte zobowiązanie obejmuje działania długoterminowe takie jak opracowanie krajowych planów wzmocnienia zdolności przemysłowych, przyspieszenie zamówień międzynarodowych, usprawnienie wdrażania norm w celu zwiększenia interoperacyjności, usunięcie barier w handlu i inwestycjach oraz zabezpieczenie krytycznych łańcuchów dostaw. Nowe zobowiązanie opiera się na planie działań na rzecz produkcji obronnej uzgodnionym podczas szczytu w Wilnie w lipcu 2023 r. Od tego momentu sojusznicy poczynili znaczne postępy w aktualizowaniu narodowych strategii obronnych, usprawnianiu procesów zaopatrzenia i inwestowaniu w produkcję przemysłową. Na przykład w styczniu br. europejscy sojusznicy z NATO zgodzili się na wspólny zakup ok. 1000 pocisków Patriot. Przy okazji szczytu agencja NATO ds. wsparcia i zamówień (NSPA) złożyła zapotrzebowanie na pociski przeciwlotnicze Stinger o wartości 700 mln USD.
Jak poinformowano, w ciągu najbliższych 5 lat europejscy członkowie NATO i Kanada planują pozyskać wiele systemów obrony powietrznej i artyleryjskiej, ok. 850 nowoczesnych samolotów, głównie F-35 piątej generacji, a także szereg innych najnowszych rozwiązań technologicznych. (S. Wojciechowski)
https://www.nato.int/cps/en/natohq/news_227685.htm
https://www.nato.int/cps/en/natohq/official_texts_227504.htm