Roczny raport sekretarza generalnego dotyczący funkcjonowania NATO w 2022 r.
#NATO #Rosja #Ukraina #terroryzm #Chiny
W dniu 21.03 br. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił roczny raport dotyczący funkcjonowania sojuszu w 2022 r. Co oczywiste, wiele uwagi poświęcono w nim agresji Rosji na Ukrainę oraz reakcji Paktu na powyższe zagrożenie. Stwierdzono między innymi, że „inwazja Putina była szokiem, ale nie była zaskoczeniem” i doprowadziła do wdrożenia największego wzmocnienia kolektywnej obrony Paktu od dziesięcioleci: „W ciągu kilku godzin uruchomiliśmy nasze plany obronne od Bałtyku po Morze Czarne. Oddaliśmy 40 000 żołnierzy pod dowództwo NATO, ze znaczącą obecnością powietrzną i morską, i podwoiliśmy liczbę grup bojowych NATO z czterech do ośmiu”. Innym aspektem działań Paktu było udzielenie Ukrainie znaczącego wsparcia, w tym z wykorzystaniem zaawansowanych systemów uzbrojenia i amunicji. Koresponduje z tym rozpoczęcie procesu na rzecz przystąpienia do Sojuszu Finlandii i Szwecji, co „uczyni je bezpieczniejszymi, nasz Sojusz silniejszym i pokaże, że drzwi NATO pozostają otwarte”.
W raporcie podkreślono, że członkowie Paktu są w trakcie uzgadniania nowych celów w zakresie zdolności do rozszerzenia produkcji amunicji, zwiększenia ochrony krytycznej infrastruktury narodowej, w tym podmorskich rurociągów, w szczególności poprzez ustanowienie Komórki Koordynacji Infrastruktury Podmorskiej oraz wspólnej Grupy Zadaniowej NATO-UE.
Przypomniano ponadto, iż na szczycie w Madrycie w 2022 r. członkowie Sojuszu przyjęli nową Koncepcję Strategiczną, która identyfikuje Rosję jako największe zagrożenie dla bezpieczeństwa, obok terroryzmu i jasno określa wyzwania, jakie Chiny stawiają przed Paktem. Ważnym aspektem jest też fakt, że oceniany rok był ósmym z rzędu, kiedy doszło do ponownego wzrostu wydatków państw członkowskich na obronę łącznie o 350 mld dolarów w porównaniu do 2014 r. (S. Wojciechowski)
22 marca 2023