Rezygnacja przewodniczącej Die Linke. W tle afera seksualna w partii
#DieLinke #Hennig-Wellsow #rezygnacja #Wissler #aferaseksualna
W dniu 20.04.2022 r. współprzewodnicząca partii Die Linke Susanne Hennig-Wellsow niespodziewanie ogłosiła rezygnację z pełnionej funkcji. Decyzję motywowała sprawami rodzinnymi, koniecznością przeprowadzenia gruntownej odnowy partii oraz aferą seksualną w partii, która została ujawniona w ubiegłym tygodniu. W oficjalnym oświadczeniu Hennig-Wellsow podkreśliła, że odnowa partii jest potrzebna i potrzebuje nowych twarzy. Jednocześnie przeprosiła ofiary przemocy seksualnej, do jakiej dochodziło w partii, i zadeklarowała, że popiera działania zmierzające do wyeliminowania tego problemu.
Hennig-Wellsow stała na czele Die Linke wraz z Janine Wissler od lutego 2021. We wrześniu 2021 r. partia poniosła porażkę w wyborach do Bundestagu XX kadencji, uzyskując zaledwie 4,9% poparcia (-4,3 p.p.), a jej reprezentacja w Bundestagu znalazła się tylko dzięki tzw. klauzuli mandatowej (kandydaci tej partii wygrali w trzech okręgach jednomandatowych). Zapowiedziany proces odnowy partii przebiegał opieszale, a w sondażach Die Linke spadła do poziomu 4% poparcia. Hennig-Wellsow postrzegana była w partii jako „ta druga” przewodnicząca, podczas gdy pierwsze skrzypce grała Wissler.
W dniu 15.04.2022 r. na łamach tygodnika „Der Spiegel” ukazał się artykuł, w którym ujawniono przypadki przemocy seksualnej, jakiej dopuszczali się działacze Die Linke w Hesji. W sprawę miał być zaangażowany również były partner Wissler. Ta jednak odparła zarzuty, twierdząc, że nie wiedziała o sprawie przed listopadem 2021 r., gdy pojawiły się pierwsze informacje o molestowaniu seksualnym. Zgłosiła się do niej jedna z kobiet, ale nie prosiła jej o pomoc. Wissler zaznaczyła, że zarzuty traktuje bardzo poważnie. Sprawa okazała się rozwojowa ‒ według doniesień prasowych zgłosiło się już 20 ofiar przemocy seksualnej, głównie z szeregów ‘solid, partyjnej organizacji młodzieżowej Die Linke. Afera seksualna może okazać się dotkliwym ciosem dla Die Linke, partii, która przez lata aktywnie działa na rzecz praw kobiet. Paradoksem jest przy tym fakt, że ze stanowiska zrezygnowała przewodnicząca partii, która nie miała związku z całą sprawą ‒ to Wissler w przeszłości była przewodniczącą frakcji Die Linke w heskim Landtagu i działała aktywnie w tamtejszej partyjnej organizacji krajowej.
Zarząd Die Linke przyjął 20.04.2022 r. rezolucję, w której wyrażono solidarność z ofiarami przemocy seksualnej i zapowiedziano kompleksowe działanie przeciwko temu procederowi. Podczas posiedzenia podziękowano Hennig-Wellsow za pracę na rzecz partii i postanowiono, że Wissler tymczasowo będzie samodzielnie kierować partią. (PK)
22 kwietnia 2022
https://www.susannehennig.de/nc/aktuell/detail/news/erklaerung0/
https://www.tagesschau.de/inland/hennig-wellsow-ruecktritt-101.html