Przed wyborami w Bawarii: afera Aiwangera
#Bawaria #Aiwanger #antysemityzm #broszura
W dniu 25.08.2023 r. opublikowany został przez „Süddeutsche Zeitung” artykuł, w którym czworo dziennikarzy śledczych ujawniło, że wicepremier i minister gospodarki Bawarii Hubert Aiwanger (Wolni Wyborcy, FW) przygotował i rozpowszechniał w młodości antysemickie broszury. Sprawa dotyczy wydarzeń z roku szkolnego 1987/88, gdy w tornistrze 17-letniego Aiwangera znaleziono rzeczone materiały. Broszura, która parodiowała uczniowski konkurs z historii Niemiec o nagrodę Prezydenta RFN, nawoływała do udziału w konkursie pt. „Kto jest największym zbrodniarzem w historii Niemiec?”. Kandydaci mieli „stawić się w obozie koncentracyjnym Dachau na rozmowę kwalifikacyjną”, a pierwszą nagrodą miał być „swobodny lot przez komin w Auschwitz”. Wygrać można było m.in. „dożywotni pobyt w masowym grobie” czy też „roczny pobyt w Dachau”. Sam Aiwanger zaprzeczył, że jest autorem broszury i zdecydowanie zdystansował się od treści w niej zawartych. Potwierdził jednak, że znaleziono ją u niego w tornistrze (jeden lub kilka egzemplarzy) i z tego powodu został ukarany przez dyrekcję szkoły. Dzień po ujawnieniu całej sprawy do autorstwa broszury przyznał się brat ministra Helmut Aiwanger, który stwierdził, że przygotował ją w ramach odwetu za to, że nie otrzymał promocji do następnej klasy.
Ujawnienie afery sprzed 35 lat wywołało polityczną burzę w Niemczech i w samej Bawarii, gdzie toczy się kampania przed zaplanowanymi na dzień 8.10.2023 r. wyborami do Landtagu. Aiwanger, jako wicepremier i minister gospodarki oraz lider FW, jest de facto osobą numer dwa w bawarskim rządzie. Do tego jest czołowym kandydatem Wolnych Wyborców przed wyborami. Afera Aiwangera to także poważny problem dla premiera Markusa Södera (CSU), gdyż może zachwiać stabilnością koalicji, jak również mieć konsekwencje po wyborach. Dlatego Söder, który potępił broszurę, domagał się dokładnego wyjaśnienia całej sprawy. Jak donosi „BR24”, Aiwanger miał się z całej sprawy tłumaczyć podczas specjalnego posiedzenia komisji koalicyjnej zwołanej na dzień 29.08.2023 r. Wcześniej Söder zasugerował, że wolałby utrzymać dotychczasową koalicję, gdyż chciałby uniknąć koalicji z Zielonymi. Podczas gdy przedstawiciele innych partii krytykują Aiwangera, z szeregów Wolnych Wyborców płyną głosy wsparcia dla ich lidera.
Afera Aiwangera niewątpliwie ożywi kampanię przed wyborami w Bawarii, ale może też doprowadzić do jej zaostrzenia. Partie opozycyjne domagały się zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Landtagu i dymisji Aiwangera. Zwolennicy Aiwangera uznali ujawnienie całej sprawy za brutalny atak na lidera FW. Niemniej jednak sam Aiwanger znany jest z ostrych ataków na swych przeciwników politycznych, którzy często zarzucali mu populizm. Należy też pamiętać, że zarzuty o antysemityzm traktowane są w Niemczech bardzo poważnie i ujawnienie całej afery może oznaczać koniec politycznej kariery Aiwangera.
Według sondażu opublikowanego 9.08.2023 r., a więc jeszcze przed ujawnieniem afery, największym poparciem w Bawarii cieszyła się CSU, na którą chciało głosować 39% ankietowanych. Na dalszych miejscach znalazły się następujące ugrupowania: Zieloni i AfD po 14%, FW − 12%, SPD − 9% oraz FDP − 4% i Die Linke − 3% (dwa ostatnie ugrupowania nie przekroczyłyby granicy pięcioprocentowego progu wyborczego). Nie wiadomo jeszcze, czy i w jaki sposób afera Aiwangera wpłynie na wynik FW. Pokażą to sondaże, które zostaną opublikowane na początku września. Po wyborach CSU − o ile nie zdoła uzyskać samodzielnej większości w Landtagu − gotowa jest do kontynuowania koalicji z Wolnymi Wyborcami. (P. Kubiak)
30.08.2023
https://www.br.de/nachrichten/bayern/soeder-will-buergerliche-koalition-behalten,ToG5QaE
https://www.tagesschau.de/inland/innenpolitik/aiwanger-vorwuerfe-102.html
https://www.sueddeutsche.de/bayern/soeder-reaktion-aiwanger-flugblatt-antisemitismus-1.6165235
https://www.br.de/nachrichten/bayern/soeder-bestellt-aiwanger-ein-sonder-koalitionsausschuss,ToD0ywM